Ping Nedir?

Ping; “Packet Internet or Inter-Network Groper” ın kısaltılmış hali olarak kullanılır. Türkçe karşılığını ise “İnternet Paketi ya da Şebekeler Arası Yoklayıcı” şeklinde çevirebiliriz.

Ping, bağlantılardaki reaksiyon süresi olarak tanımlanabilir. Yani Ping, var olan verinizin karşınızda yer alan bir diğer bilgisayara gitme ve geri gelme süresini ölçmektedir. Bu nedenle de genelde online oyun oynayanların yakından ilgilendiği bir konu haline gelmiştir. Örnek vermek gerekirse bir online oyun oynuyorsunuz ve Ping değeriniz 40 ise, bu sizden çıkan veri paketinin 40 milisaniye içinde sunucuya ulaştığı anlamına gelir.  Bu süre ne kadar düşük olursa bağlantı kaliteniz sizi o kadar mutlu edecektir. Ya da Youtube sitesinde video izlerken ping süresinin yüksek olması videoların takılmasına, daha uzun bir sürede tamamlanmasına neden olabilir. Örneğin yurtdışında bir veriye bağlanmaya çalıştığınızda bu süre daha çok uzamaya başlar. Bu konuda mermi örneği en çok verilen örnektir. Bir mermiyi ne kadar yakın bir yere sıkarsanız merminin sıktığınız yüzeyden sekip geri gelmesi o kadar kısa sürecektir. Ancak mermiyi uzak bir yere sıkarsanız merminin o yüzeye ulaşması ve sekmesi daha uzun süre alacaktır.

Ping Neden Yüksek Olur?

Bu sorunun birkaç cevabı olabilir. Gelin bu cevapları beraber inceleyelim;

1.Bağlantı tipi: ADSL, 3G ve fiber gibi bağlantı tiplerinin hepsi farklı ping değerlerine sahiptir. Bu saydığımız bağlantı tiplerinin arasında en az ping sorunu yaşanan ise, en hızlısı olan fiberdir. Diğer bağlantı tiplerinde ise daha yüksek ping değerleri ölçülmektedir.

 

2.Aynı bağlantı üzerinden bağlı olan farklı cihazlar ile video ve dizi izleme platformlarının kullanılması: Aynı anda birkaç bilgisayar veya cihaz bağlantınızı kullanıyorsa ping süreniz yükselebilir. Siz oyun oynarken sizinle aynı modemi kullanan 2 kişi aynı zamanda video izliyor olabilir. Böyle bir durumda da veri trafiğinde gecikmeler olur ve ping yükselir.

 

3.Bağlandığınız sunucunun fiziksel konuma uzaklığı: Türkiye’de bulunan bir sunucuya 30 ms ping ile bağlanırken Amerika’daki bir sunucuya 70 ms ping ile bağlanabilirsiniz.

 

4.Google DNS gibi DNS sunucularını kullanılması: Google DNS gibi DNS sunucularını kullanmanız ping sürenizin yükselmesine yol açacaktır. Oyuna girerken böyle farklı DNS sunucularını silip varsayılan DNS sunucusunu kullanmaya başlamanız ping sürenizin önemli ölçüde düşmesini sağlayabilir. Çünkü bu durumda bilgisayarınız Türkiye’de yer alan DNS sunucularını kullanmaya başlar ve mesafe kazancı sayesinde ping değeri düşer.

 

Ping Nasıl Düşürülür?

Ping süresini iyileştirmenin birkaç yolu var. Aşağıdaki adımları deneyerek ping süresini düşürebilirsiniz.

 • PC'nizde açık olan tüm programları kapatıp, varsa indirmeleri durdurun.
 • Evinizde bir başkası interneti yoğun biçimde kullanan Netflix gibi bir hizmetten faydalanıyorsa, ping'iniz bu durumdan etkileniyor olabilir. İnternete ne kadar çok cihaz bağlıysa ve onu aktif olarak kullanıyorsa, ping'iniz o kadar yükselecektir. Mümkünse internete bağlı tek bir cihaz olmasına dikkat edin.
 • Bilgisayarınızı router'ınızın yakınına taşıyın veya router'a ethernet kablosuyla bağlayın. Ethernet kablosu, sinyalle ilgili potansiyel sorunları (bu sorunlar ping süresini etkileyebilir) aşmanıza yardımcı olacaktır.
 • Router'ınız ile dışarıdan gelen kabloların bağlantısının tam olarak yapıldığını kontrol edin. Bu bağlantılarda bir sorun varsa, örneğin bağlantı gevşekse, bağlantı kalitenizi ve ping sürenizi etkiliyor olabilir.
 • Antivirüs programı ile beraber bilgisayarınızı taratın. Herhangi bir virüs, Ping değerinizi sürekli yukarı çekiyor olabilir.
 • Bahsettiğimiz yöntemlerden hiçbiri işe yaramadıysa, router'ınızı kapatıp açmayı deneyebilirsiniz. Birden fazla modem ve router'ı birbirine bağladıysanız, hepsini açıp kapatın.
 • Tüm bunlara rağmen ping sürenizde sorun varsa, servis sağlayıcınızın destek hattını aramak isteyebilirsiniz. Servis sağlayıcınız bazı durumlarda sorunun kaynağını bulabilir ve sorunları uzaktan çözebilir.

 

İdeal Ping Kaç Olmalı?

Ping süresi sadece online oyunlar oynarken değil, aynı zamanda video izlerken ya da yurtdışından bir siteye girmeye çalışırken de dikkate alınması gereken bir unsurdur.

Aşağıdaki bilgiler doğrultusunda, sizin için en uygun ya da en kabul edilebilir ping kaç olmalı karar verebilirsiniz;

 • 0,1 – 10 milisaniye Çok kaliteli, tüm çevrimiçi oyunlar oynanabilir.
 • 10 – 30 milisaniye Kaliteli, tüm çevrimiçi oyunlar oynanabilir.
 • 30 – 40 milisaniye İdeal, tüm çevrimiçi oyunlar oynanabilir.
 • 40 – 60 milisaniye Ortalama, sunucu kaynaklı yoğunluk yoksa çevrimiçi oyunlar oynanabilir. Video izlenmesinde herhangi bir sorun teşkil etmez.
 • 60 – 80 milisaniye Ortalama altı, sunucu kaynaklı yoğunluk yoksa çevrimiçi oyunlar oynanabilir. Video izlenmesinde herhangi bir sorun teşkil etmez.
 • 80 – 100 milisaniye Kötü, çevrimiçi oyunları oynamak nerede ise imkânsızdır. Video izlerken zaman zaman donmalar yaşanabilir.
 • +100 milisaniye Çok kötü, çevrimiçi oyunları oynayamazsınız. Video izlerken ses açma -kapatma ve diğer komutlar sunucuya geç iletilir.

Ping süreniz 30ms ya da daha az bir seviyede ise oyun içerisinde anlık karar vermek zorunda kaldığınız durumlarda ping ile ilgili hiçbir sorun yaşamayacaksınız. 30 ile 50ms arasındaki bir ping süresi ile yine kabul edilebilir şekilde oyun oynayabilirsiniz. Fakat 50 ile 100ms ya da daha fazla miktarda ping süreniz varsa, bu oyun zevkinizi baltalayacaktır ve anlık karar vermenizi etkileyecektir.

Ping süresi kaç olmalı sorusu daha çok interneti hangi amaçla kullandığınız ile değişkenlik gösterecektir. Bazı kullanıcılar için yüksek olan ping süresi, diğer kullanıcılar için kabul edilebilir olabilir.

 

Ping Nasıl Ölçülür?

En hızlı şekilde ölçmek için tıklayın.