Mbps (Mb) Nedir?

Megabyte, Megabit ve Mbps terimlerini anlamak için öncelikle bit ve byte terimlerini bilmek gerekir. Bit, bilgisayardaki en küçük veri birimidir. 1 byte ise 8 bit değerindedir ve veri boyutu olarak bir harfe denk gelir. Megabit bu birimlerin yaklaşık 1 milyon tanesini ifade eder.

Mbps ya da megabit internetin standart hız birimidir. "Mega Bits Per Second" yani 1 saniyede kaç mega bit veri aktarıldığını ifade eder. Megabit, "Mb" olarak da kısaltılır.

İnternette indirme hızları genellikle saniyede indirilen Megabit (Mb) ile ölçülür ve internet servis sağlayıcıları internet satın alırken indirme hızınızı Megabit (Mb) cinsinden sağlar. Bu indirme hızı Mbps şeklinde ifade edilir.

1 Megabit, 1024 kilobit (Kb) veya yaklaşık 1 milyon bit’e tekabül eden bir bilgi transferi birimidir. Bit’ler iki durumda bulunabilen (0/1), durumları ve diğer bitlerle ilişkileriyle kullandığımız elektronik aletlerde duran bilgiyi (dizi, film, oyun, yazı, programlar) oluşturan ve tanımlayan en küçük veri birimidir. İnternette izlediğiniz diziler ya da gezdiğiniz siteleri, internet bağlantınız üzerinden sizin bilgisayarınıza ulaşan bit’ler sayesinde kullanırsınız.

 

Megabyte (MB) Nedir?

Dosya boyutunu ifade etmemize yarayan teknik özel bir birimdir. Yani elimizdeki teknolojik cihazda ilgili dosyanın ne kadar yer kapladığını anlamamızı sağlar. Megabit, "MB" olarak da kısaltılır. Megabyte genellikle gigabyte ile birlikte kullanılır.

Farklı internet hızlarında saniyede yapılabilen indirmeyi gösteren örnekler aşağıdaki gibidir;

 • 8 Mbps’lik İnternet hızı ile saniyede 1 Megabyte indirme yapmak mümkündür.
 • 16 Mbps’lik İnternet hızı ile saniyede 2 Megabyte indirme yapmak mümkündür.
 • 24 Mbps’lik İnternet hızı ile saniyede 3 Megabyte indirme yapmak mümkündür.

Dosya boyut ölçümü için kullanılan birimler aşağıdaki gibidir;

 • 1 Byte = 8 Bit
 • 1 Kilobyte = 1.024 Byte
 • 1 Megabyte = 1.024 Kilobyte (KB)
 • 1 Gigabyte = 1.024 Megabyte (MB)
 • 1 Terabyte = 1.024 Gigabyte (GB)

 

Megabyte (MB) ile Megabit (Mbps) Arasındaki Fark Nedir?

Sabit disk ve dosyalarda boyut, genellikle byte cinsinden hesaplanırken geniş bant hız verilerinde bu hesaplama, bit üzerinden sağlanır.

Megabyte birimini kısaltırken MB, Megabit birimini kısaltırken ise Mb yazılmaktadır. Her iki kısaltmada da aynı harfler kullanılıyor olsa da, harflerin büyük küçük yazılışı iki türün arasındaki farkı göstermektedir.

Megabit’in Mb olarak küçük b ile yazılmasının sebebi, megabyte’a göre daha küçük bir üniteye sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Megabyte’ı oluşturmak için bir milyon kadar bit gerektiğinden ve bayt kavramı bit kavramından daha büyük olduğundan kısaltma bazında da bu harfler ile gösterilmektedir.

İdeal İnternet Hızı (ideal mbps) Ne Olmalı?

Evde internet kullanımının büyük bir kısmı izlenen videolar, diziler, filmler, dinlenen şarkılar ve online olarak oynan oyunlardan oluşmaktadır. Online dizi ve film siteleri ile Youtube, Netflix, Blu TV, Puhu TV gibi platformlar sayesinde internet üzerinden film ve dizileri izlemek oldukça yaygın hale geldiğinden internet kullanımının çoğu bu platformlar üzerinden gerçekleşmektedir.

Bu tarz bir internet kullanımında izlediğiniz videonun kalitesi, izleme süresi ve internet hızı izleme rahatlığını etkileyecektir. 

İdeal mbps ya da internet hızınızı karar verirken bu süreci etkilemesi gereken iki ana faktör vardır;

 1. Evinizde internet kullanan kişi sayısı,
 2. İnternet kullanımı yapanların internet kullanım, download miktarları.

Düzenli olarak büyük indirmeler yapmak gibi video akışının yanı sıra bant genişliği yoğun aksiyonlar da alıyorsanız, internet hızınız genellikle indireceğiniz hızı belirler. Steam’den 5 Mbps’de 10 GB’lik bir oyun indirmek yaklaşık 4 saat sürer, ancak 100 Mbps bağlantıda 15 dakika sürer.

Genel olarak, yavaş İnternet bağlantılarında web’de gezinebilir ve günlük İnternet işlerinin çoğunu yapabilirsiniz. Bu gibi uğraşlarınız için yüksek İnternet hızına ihtiyaç duymazsınız. Video ile canlı yayın yapıyorsanız, büyük dosyalar yüklüyorsanız, görüntülü aramalar ve video izleme ile indirme işlemleri yapıyorsanız daha iyi bir internet paketine ihtiyaç duyarsınız.

 

Millenicom’un yüksek Mpbs'li taahhütsüz paketlerinden uygun fiyatlara yararlanmak için lütfen tıklayınız.

 

Mbps Nasıl Hesaplanır?

İlk olarak konuyla alakalı bazı kavramlar üzerinde duralım;

Byte à Büyük (B) ile gösterilir. 1.024 Byte 1 Kilobyte'tır.

Bit à Küçük (b) ile gösterilir. 8 Bit 1 Byte yapar.

Gerçek indirme hızımızı hesaplamamız için Kilobit'i Kilobyte'a dönüştürmemiz gerekmektedir.

Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımların uygulanması gerekmektedir;

 1. İnternet hız testini gerçekleştirin,
 2. Hız testi sonucundaki indirme(download) hızınızı 8'e bölün. Bu şekilde gerçek indirme hızınızı hesaplamış olacaksınız.

*Hız testi yaparken sonuçların doğru olması için şu adımları uygulayıp internet hız testine başlayın.

 • Tarayıcı geçmişinizi temizleyin,
 • Arka planda güncelleştirme yapılmadığından ve bir şeyler indirilmediğinden emin olun.