Bağlantı hızımı yükselttikten sonra hattım kopmaya başladı? Neden olabilir?

Bağlantı hızınız arttırıldıktan sonra hat kopma sorunu yaşamaya başladıysanız, evinizin santrale olan mesafesi ve hattınızın kalitesi istediğiniz hızı desteklemiyor olabilir.
Konu ile ilgili olarak 0 850 333 0 333 no’lu Millenicom Müşteri Hizmetleri'nden destek alabilirsiniz.

İnternet kullanmak için sabit telefona ihtiyacım var mı?

İster adsl isterseniz fiber altyapıya sahip olun, internet kullanmak için telefon hattına ihtiyacınız yoktur. Millenicom'un telefonsuz internet ürünü yalın internet ile sadece internet kullanabilirsiniz.

Statik (Sabit) IP nedir?

IP numarası, internete giren herkese sistem tarafından verilen kimlik numarasıdır. İnternet hattınız tahsis edildiğinde, aksini belirtmemişseniz İnternete Dinamik IP ile bağlanmaktasınız. Bilgisayarınıza uzaktan erişim ya da bir internet sayfası yayınlamak istiyorsanız Statik IP sahibi olmalısınız

Kotalı tarifelerde, kota hangi ölçüye göre hesaplanmaktadır.

Kota, sadece veri indirme (download) miktarı üzerinden hesaplanır. Sizden yapılan dosya yüklemeleri veya veri transferleri (upload) kotanızdan düşmemektedir.

Kotamı nasıl sorgulayabilirim?

Kotanızı sorgulamak için Millenicom Kota yazıp 4730'a SMS gönderebilir ve kota bilgilerinizi anında öğrenebilirsiniz.Kota sorgulama hakkında detaylı bilgi için ise Kota Sorgulama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kota aşımında ödeyeceğim ücret nedir?

Kota aşım ücreti her 1 MB başına 0,012451 TL'dir. Maksimum fatura tutarı (erişim ücreti + kota) kotalı tarifemiz için 99 TL'dır. 
Kota kullanım miktarına ait bilgiler SMS olarak gönderilmektedir.

Tarifelerde bulunan hız değerlerinin yanında "e kadar" yazıyor bu ne demek?

Türkiye'de bulunan altyapı her bölgede aynı kalitede ve seviyede hizmet sunmaya elverişli değildir. Bazı bölgelerde yüksek hızları almak mümkün olduğu gibi diğer bölgelerde altyapı sorunlarından kaynaklı olarak hattınız tam kapasite ile hizmet veremeyebilir. Bu tamamen santralden evinize kadar gelen bakır kablonun ne kadar iyi durumda olduğu ve santrale olan uzaklığınız ile ilgilidir.Diğer taraftan apartmanın ve evin içerisindeki tesisatın iyi durumda olmaması ve kablolarda ek olması gibi sorunlar daha düşük hızlarda internet kullanmanıza sebep olabilir.

Limitli tarife ve limitsiz tarife arasındaki fark nedir?

Kullanım alışkanlığınıza göre farklı hız ve kota ile sunulan Millenicom İnternet tarifeleri bulunmaktadır. Eğer internetten film ve video izlemiyorsanız çok daha ekonomik olan limitli tarifeleri kullanabilirsiniz. Limitli tarifelerde aylık download (veri indirme) belirli bir ölçüde kısıtlanmıştır, limitin aşıldığı durumlarda ise indirilen her mb için ücretlendirme yapılmaktadır. 

Eğer interneti yoğun kullanıyor, film ve video izliyorsanız, limitsiz tarifelerimizi öneririz. Limitsiz tarifelerde sınırsız olarak ekstra bir ücretlendirme olmadan interneti kullanabilirsiniz.

Hız testinde görülen değerler ne anlama geliyor?

 

Hız testini başlattığınızda Millenicom merkez sunucularından, bir dosya indirilmektedir. Sistemimiz, bilgisayarınızın dosyayı indirdiğini algılar ve o anda kullanmakta olduğunuz internet hızını hesaplar.

Download hızı internet üzerinden dosya indirme işlemidir. Hizmet alınan internet tarifelerinde belirtilen hız dowload hızıdır.

Hız testini başlattığınızda Millenicom merkez sunucularından, bir dosya indirilmektedir. Sistemimiz, bilgisayarınızın dosyayı indirdiğini algılar ve o anda kullanmakta olduğunuz internet hızını hesaplar.

Download hızı internet üzerinden dosya indirme işlemidir. Hizmet alınan internet tarifelerinde belirtilen hız dowload hızıdır.

Gün içerisinde ölçülen hızda farklılık olabilir.

Bu etkenler şunlardır:
Sunucu hızı: Verilerin bir sunucudan indirilmesi gerektiği için İnternet Servis Sağlayıcı, indirme işlemleri için maksimum bant genişliğine sahip olmalıdır. Aksi takdirde yoğun kullanım olan saatlerde hız düşecektir. Millenicom mümkün olan maksimum hıza rahatlıkla ulaşabilen yüksek hızda özel bir sunucu kullanmaktadır.
İnternet eylemleri: Millenicom Hız Testi sırasında, bağlantınızın tüm bant genişliğine gerek duyulmaktadır. Millenicom Hız Testi ile birlikte internette gezdiğiniz ya da dosya indirdiğiniz takdirde, ölçüm sonucu yanlış olabilir. Emin olmadığınız durumlarda, hızı tekrar ölçün ve hız testini günün farklı saatlerinde ve günlerinde tekrarlayınız.

Millenicom İnternet aboneliğimde Statik IP hizmeti alabilir miyim?

Millenicom İnternete abone olurken abonelik başvuru formu üzerinde Statik IP hizmeti istediğinize dair ilgili bölümü işaretleyebilirsiniz. Aboneliğiniz süresince statik IP hizmetine geçmek istediğinizde talebinizi 0 850 333 0 333 no’lu Millenicom Müşteri Hizmetlerini arayarak iletebilirsiniz.Aylık 9,9 TL (KDV dahil) statik IP hizmet bedeli Millenicom İnternet faturanıza düzenli olarak yansıtılacaktır.

Hız değişikliği yapmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Hız değişikliği yapmak için 0 850 333 0 333 no’lu Millenicom Müşteri Hizmetleri'nden destek alabilirsiniz/

İnternete bağlanamıyorum, neden olabilir?

İnternet bağlantınızda sorun varsa lütfen şu kontrolleri yapınız:

Modem ışıklarınızı kontrol ediniz. Power, DSL ve Internet ışıklarının hepsinin sabit olarak yeşil renkte yanması gerekmektedir.

Eğer hiç bir ışık yanmıyorsa, cihazın elektriğe bağlı olup olmadığını ve açık olduğunu kontrol ediniz.

Power ışığı yanıyor fakat DSL ışığı hiç yanmıyor veya yanıp sönüyorsa, kabloların ve splitter'ın doğru şekilde takılıp takılmadığını kontrol ediniz.

DSL ışığı sabit yanıyor fakat İnternet ışığı kırmızı yanıyorsa, cihazı bir-kez kapatıp açarak 2-3 dakikabekleyiniz. Kullandığınız Millenicom'un size sunduğu modemse ayarları otomatik alacaktır.

İnternet ışığınız yeşil yanıyor ancak bilgisayarınızda web sayfası açamıyorsanız, bilgisiyaranızın modeme öncelikli olarak kablo ile bağlı olduğundan emin olunuz. Kablo bağlantınızı yaptıktan sonra, kablosuz ayarlarınızı yaparak, bilgisayarınızı ve diğer cihazlarınızı (tablet, laptop, cep telefonu vb) kablosuz olarak modeme bağlayıp internete çıkabilirsiniz.

Eğer bağlantı probleminiz devam ediyorsa veya kullandığınız modem Millenicom'un sunduğu modem değilse size SMS olarak iletilen kullanıcı adı ve şifrenizin, modeminizin arayüzüne doğru girildiğinden emin olunuz. Modeminizin kullanım kılavuzu bu konuda size yardımcı olacaktır.

Bu adımları yaptığınız halde sorun devam ediyorsa, konu ile ilgili Millenicom Müşteri Hizmetleri'nden (0 850 333 0 333) destek alabilirsiniz.

İnternet bağlantı hızımı yükselttim ancak hızımda herhangi bir değişiklik olmadı. Ne yapmalıyım?

İnternet bağlantı hız değişikliğinin hattınıza yansıyabilmesi için modeminizin bir kez kapatılıp açılması gerekmektedir. Hız değişikliğinden sonra sorun yaşıyorsanız 0 850 333 0 333 no’lu Millenicom Müşteri Hizmetleri'nden destek alabilirsiniz.