fb_picel_image

Altyapınıza Göre En Uygun Tarifeler İçin

Home Office

Evden Çalışma (Home Office) 

Teknolojinin ilerlemesi ve değişen yaşam koşulları, beraberinde yeni bir çalışma kavramını da getirdi: home office! Özellikle son dönemlerde sıkça duyduğumuz ve hayatımızın bir parçası haline gelen home office kavramı, çalışma dünyasına farklı bir soluk kazandırdı. Değişen sistemler ve alışkanlıklar; kimi zaman korkuyu getirse de evden çalışma düzeninin zamanla daha uygulanabilir hale gelmesi, bu korkuyu hafifletmeye yetmiş durumdadır.

Tüm bu değişimlerin ardından iş yerinizi evinizin herhangi bir alanına taşımak, evden çalışmanın avantajlarını doyasıya yaşamak ve bu süreçte çalışmayı daha keyifli getirmek için yapacağınız küçük dokunuşlar, evden çalışma sisteminde çok daha başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bu başarı için size özel olarak hazırladığımız maddelere kulak vermeniz yeterli!

 

Evden Çalışma Nedir?

Home office kavramının kısa bir tanımıyla başlayarak akıllardaki soru işaretlerini giderebiliriz. Çalışma sisteminin evden ya da ofis dışarısında yer alan herhangi bir yaşam alanından yürütülmesi, "home office ne demek?" sorusuna en kısa cevap olabilir. Bu sistem size konforlu bir çalışma alanı sunar. Çalışma saatleriniz eğer bir kuruma bağlı değilseniz tamamen kendi istediğinize göre şekillenir.

Sabah insanı değilseniz, çalışma saatlerinizi gece vakitlerine taşıyabilir, aynı şekilde sabahın erken saatlerinde çalışmaya başlayarak günün geri kalanını kendinize ayırabilirsiniz. Dümen bir anlamda tamamen sizin elinizdedir; ancak pandemi nedeniyle kurumunuza bağlı olarak uzaktan çalışma sistemine geçtiyseniz, bu özgürlükten bahsetmek çok da mümkün olmayacaktır. Home office çalışma sistemini, yapacağınız çalışmalara uygun bir bilgisayar, yüksek kapasiteli ve hızlı bir internet bağlantısıyla gerçekleştirebilirsiniz. İşte ihtiyacınız olan yaratıcı güç ve birkaç teknolojik dokunuş!

 

Evden Çalışanlara Tavsiyeler

Home office çalışma sistemi kulağa her ne kadar hoş gelse de beraberinde getirdiği bazı zorluklar, göz ardı edilmemelidir. Sadece kendinize ait bir alanda, kendi sisteminizi kurarak çalışmak, özgürlüğün en güzel hallerinden olabilir. Bu noktada kabul etmek gerekir ki disiplini sağlamak, bu aşamada bir o kadar zordur. Kendinizi motive etmeniz, masa başına geçme sürenizi her zaman minimumda tutmanız ve çalışma esnasında küçük kaçamaklara kulaklarınızı tıkamanız gerekir.

 

1) Kendinize Ait Bir Çalışma Alanı Oluşturun

Özellikle kalabalık ya da çocuklu aileler için bu madde büyük önem taşır. Home office sisteminde kendinize ait bir çalışma alanı oluşturarak verim elde edebilirsiniz. Çalışma alanınızın uygun sıcaklıkta ve sessizlikte olmasına özen gösterin. Aksi takdirde çalışmalarınızın sürekli bölünecek ve dikkatiniz çok hızlı bir şekilde dağılabilir. Ayrıca çalışma saatleriniz esnasında eğer ailenizle yaşıyorsanız, onlara uyarılarda bulunmanızda da büyük fayda vardır. Bu sayede siz işinize odaklanmışken, uyarıcı unsurlar nedeniyle odağınızı kaybetmek durumunda kalmazsınız.

2) Telefonunuzu Sessize Alın

Eğer sürekli telefon görüşmesi yapmanızı gerektirecek bir işiniz yoksa çalışma esnasında telefonunuzu sessize alarak dikkatinizi sabit tutabilirsiniz. Ayrıca çalışma esnasında telefonunuzu elinize alarak sosyal medyada gezinti yapmanızı önlemek amacıyla telefonunuzu görüş alanınızın dışına da koyabilirsiniz. Çünkü iş dışında gelen bildirimler ve çağrılar hızlı bir şekilde bölünmenize neden olabilir. Eğlenceli içeriklere kendinizi kaptırarak yapmanız gereken esas işlerden uzaklaşabilirsiniz. Bu yüzden çalışma esnasında telefonunuzdan uzak kalmanız, sizin lehinize olacaktır.

 

3) Günü Planlayın

Home office çalışırken bir önceki günden planlarınızı yapmanızı çalışma esnasında dağılmanızı engeller. Hangi saat aralığında hangi işi yapacağınızı önceden planlarsanız, ikilem yaşamadan ilerleyebilirsiniz. Eğer rutin bir çalışma sisteminiz varsa bu rutininize sadık kalarak ilerlemeniz büyük önem taşır. Önceliği olan, teslim tarihi olan işlerinizi her zaman listenin en başında tutmanızı öneririz.

 

4) Mola Verin

Bilgisayar başında geçen sürenin kimi zaman farkına varamayabilirsiniz. Evde çalışma sistemi içerisinde olacağınız için de herhangi bir arkadaşınızın sizi kahve içme molasına davet edemeyeceğini göz önüne alırsak, bu süreç kimi zaman rahatsız olmanıza neden olabilir. Bu nedenle kendinize özel mola saatleri belirlemenizde büyük fayda vardır. Küçük molalar, zihninizin bu anlamda yenilenmesine yardımcı olur.

5) Beslenmenize Dikkat Edin

Masa başı işlerin en büyük dezavantajı, sürekli oturmaktadır. Hangi şekilde çalışırsak çalışalım beslenme düzenimize mutlaka dikkat etmeliyiz; ancak evden çalışma sisteminde hareket kapasitemizin çok daha az olduğunu da göz önüne alırsak, sağlıklı beslenmenin önemini çok daha iyi bir biçimde kavrayabiliriz. Bu nedenle öğünlerinizin sağlıklı liflerden, karbonhidratlardan ve proteinlerden oluştuğuna emin olmalısınız. Öte yandan porsiyonları küçültmekte de büyük fayda vardır.

6) Pijamalardan Kurtulun

Home office çalışma düzenine sahipseniz, iş kıyafetlerinizle pijamalarınız yer değiştirebilir. Ancak tüm gün pijama ve benzer kıyafetlerle olduğunuzda, enerjinizin daha düşük olacağını bilmeniz gerekir. Çalışmaya başlamadan evvel kendinize çeki düzen vermeniz, pijamalardan kurtulmanız ve kişisel bakımınıza özen göstermeniz, çalışma motivasyonunuzu da yükseltecektir.

7) Teknolojiden Yararlanın

Teknolojik ilerlemeler hayatımızın her anında kendini gösteriyor. Durum böyle olunca da teknolojinin sunmuş olduğu fırsatları göz ardı etmek mümkün olmuyor. Evden çalışma sistemini keyifli bir hale getirmek ve maksimum verim alabilmek için siz de teknolojinin büyülü yanlarından faydalanabilir, kendinizi bu çalışma sürecinde çok daha mutlu hissedebilirsiniz.

Çalışmalarınızı destekleyecek bilgisayar seçiminden sonra önceliği işlerinizi aksatmayacak, görüntülü görüşmelerinizde kesilmelere neden olmayacak ve hızlıca araştırmalarınızı yapabilmenizi sağlayacak bir internet bağlantısına vermelisiniz. Millenicom size bu noktada büyük destek sağlayacaktır. Fiber hızında internet hizmeti oldukça uygun fiyatlara almak, aylık ve yıllık avantajlı paketlerden faydalanmak ve kendi iş ağınızın kusursuz bir şekilde çalışmasını sağlamak adına Millenicom platformunu ziyaret edebilirsiniz. 

 

Millenicom'un avantajlı ev interneti paketlerinden yararlanmak için hemen tıkla.