fb_picel_image
Müşteri Temsilcimiz Online,
Hemen Başvur Arayalım!

Uzaktan Eğitim


Son dönemde, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Covid-19 pandemisine karşı etkin bir mücadele yürütülmektedir. Bu süreç ile hayatımıza giren kavramlardan biri de hiç kuşku yok ki uzaktan eğitimdir. Esasında uzun yıllardır eğitim literatüründe var olan "uzaktan eğitim" kavramı, pandemi sürecinde tüm eğitim seviyelerinde uygulanır hale gelmiştir.

Uzaktan eğitim, eğitim alan kişinin internet aracılığı ile dersleri takip etmesini ifade eder. Uzaktan eğitim; sadece dersleri takip etmek için değil, aynı zamanda sınavların yapılması ya da farklı aktiviteler için de kullanılabilir. Bu eğitim modeli, öğretmen ve öğrencinin aynı ortamda bulunamadığı, örgün eğitimin uygulanmasının mümkün olmadığı durumlarda gereklidir ve son derece sağlıklı sonuçlar verir. 

Uzaktan eğitimde örgün eğitim için hazırlanan materyallerden ziyade özel olarak hazırlanmış dokümanlardan istifade edilir. Eğitim; animasyon ya da interaktif etkinlikler sayesinde çok daha akılda kalıcı bir sisteme sahip olur. Bu kapsamda uzaktan eğitimin örgün eğitime nazaran daha farklı bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Uzaktan eğitimde öğretmenle öğrencinin diyalog kurabilmesi için internet gerekli olsa da televizyon ya da radyo üzerinden de bu sistem uygulanabilir. Fakat esas olan eğitiminin online olarak yapılmasıdır.

 

Online Eğitim Ne Demektir?

Online eğitim, uzaktan eğitiminin bir çeşididir. Online eğitim, kimi kaynaklarda internet destekli eğitim olarak da adlandırılır. Eğitimin öğretmen tarafından verilmesi; internet aracılığı ile yapılır. Öte yandan ders materyallerinin öğrenciye ulaştırılması için de internetten istifade edilir. Öğrenci, internete girilebilen herhangi bir cihazdan sisteme bağlanıp eğitim sürecini takip edebilir. Online eğitimde öğretmen ve öğrenciler evlerinden ayrılmadan, dünyanın herhangi bir yerinden online eğitime katılabilir.

 

Uzaktan Eğitim Nasıl Uygulanır?

 Uzaktan eğitim için bir internet bağlantısı ve bu bağlantıyı sağlayacak cihaza ihtiyaç vardır. Öğrenci, okula gitme zorunluluğu olmadan, bulunduğu yerden öğretmeni ile sesli ve görüntülü olarak iletişim kurabilir.

 

  • Her yaş grubundan öğrencinin katılabileceği online eğitimler, görsel öğeler ile öğrencinin ilgisini çekecek yapıda olmalıdır. Öğrenme sürecinde öğrencinin bilgileri pekişir ve kalıcılık sağlanır.
  • Online eğitim için basit ara yüzler kullanılmalıdır.
  • Öğrencinin dersi tekrar izlemesine ve ders dokümanlarına ulaşabilmesi gerekir.
  • Öğrencinin derslere katılım durumu ve sınav başarıları veliler tarafından kolaylıkla kontrol edilebilmelidir.

 

Online Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok alanda kendine uygulama alanı bulan online eğitimin öğrenciler ve öğretmenler için çok önemli avantajları vardır. Genel anlamda online eğitimin avantajlarını üç başlık altında inceleyebiliriz.

 

Eğitim Maliyetlerinin Azaltılması 

Kaynaklara kolay ulaşım sayesinde online eğitim modeli, eğitim maliyetlerini önemli oranda düşürmüştür. Öğretmen, tek bir sistem ile tüm öğrencilerine ulaşabilir. Öğrencinin okula gidip gelme, okulda yeme-içme ya da okulda bulunduğu süreçte eğitim için yapılacak harcamalar en az düzeye indirilir. 

 

Yer ve Zaman Kısıtlamasının Olmaması 

Online eğitim, yer ve zaman kavramlarından bağımsız olarak icra edilir. Öğrenciler, istedikleri yerden, istedikleri zamanda dersleri izleyebilirler. Öğrenci, ders dokümanlarına ve ödevlerine, sistem üzerinde ulaşabilir. Bu sayede öğrenci, dersin hiçbir aşamasını kaçırmamış olur.

 

Aktif Öğrenme 

Uzaktan eğitim, bireye dönük bir eğitim sistemidir. Öğrenci, dersi en verimli olabileceği yerde ve zamanda takip edebilir. Bu sayede öğrencinin kendine özgü bir öğrenme süreci ortaya koyması mümkündür. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilmiş EBA sistemi sayesinde öğrencilerin aktif öğrenme becerilerinin geliştirilmesi hedeflenir. Sistemde yer alan konu anlatım videoları, konu testleri, eğitsel soru ve çözümler, ödevler, öğrencinin eğitimine önemli katkı sağlar.

 

EBA'ya Nasıl Girilir? 

Eğitim bilişim ağının kısaltılması olan EBA, www.eba.gov.tr internet sitesinden faaliyet gösteren bir sistemdir. Siteye öğrenci ve öğretmen girişi olmak üzere iki farklı ulaşım ağı mevcuttur. Sisteme girecek öğrencilerin velilerinin telefonlarına EBA şifresi gönderilmiştir. Öğrenci, TC kimlik numarası ve söz konusu şifre ile sisteme girebilir.

Süreç içerisinde tüm operatörler tarafından öğrencilere 8 GB internet hediye edilmiştir. Uzaktan eğitim sürecinde insanların kafasında soru işareti olan konulardan biri de evinde internet olmayanların nasıl eğitim alacağı sorusu olmuştur. İnterneti olmayan öğrencilerin eğitim almaları maksadıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından TRT EBA TV yayını başlatılmıştır. Öğrenciler sınıflarına uygun ders saatlerinde bu kanaldaki dersleri takip edebilirler. Söz konusu kanalda anlaşılmayan konular ya da dersi kaçıranlar için ders tekrar programları da yapılmaktadır.

 

EBA TV Yayın Akışı Nereden Öğrenilir? 

EBA TV’nin yayın akışı www.eba.gov.tr adresinden ve TRT’nin resmi internet sitesinden öğrenilebilir. Söz konusu internet sitelerinde günlük ve haftalık yayın akışı listesi yer almaktadır. Öğrenciler bu sayfaları takip ederek hem normal ders saatlerine, hem de tekrar ders saatlerine ulaşabilirler.

 

Uzaktan Eğitim Döneminde Ebeveynler Ne Yapmalıdır? 

Yaşanan uzaktan eğitim sürecinde ebeveynlere de önemli görevler düşer. Örgün eğitim sürecinde takip edilmesi gereken öğrencinin eğitim süreci, uzaktan eğitim döneminde daha hassas izlenmelidir. Bu kapsamda yapılması gerekenler aşağıda sıralanmıştır:

 

  • Öğrencinin ders programı takip edilip çocuğun derse girmesi sağlanmalıdır.
  • Öğrencinin online ders saatlerinde evde sessiz bir ortam tesis edilmelidir.
  • Öğrencinin ödevleri kontrol edilmelidir.
  • Uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin beslenmesine dikkat edilmelidir.
  • Gerek duyulması durumunda öğrencinin dersi tekrar izlemesi sağlanmalıdır.
  • Uzaktan eğitim sürecini destekleyici, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da desteklenen online oyunlardan istifade edilmelidir. Uzaktan eğitimi pekiştirmek ve öğrencinin zekâ becerilerini geliştirmek adına bu oyunlar çok önemli çalışmalardır.

 

Pandemi nedeniyle uzaktan eğitim gören öğrenciler için kullanılan internetin kalitesi, özellikle derslerin kesintisiz ve problemsiz olması açısından oldukça önemli bir detay. Online eğitim içerikleriniz ve dersleriniz ne kadar iyi olursa olun, sizi online eğitimde yarı yolda bırakmayacak bir internet sağlayıcınız yoksa bunların hiçbir anlamı olmayacaktır. Avantajlı fiyat seçenekleri ve sene boyunca devam eden kampanya fırsatlarıyla "Millenicom" sizin için tam olarak doğru adres!

 

Millenicom'un fiber hızında uygun fiyatlı internet paketlerine başvurmak için hemen tıkla.