Dijital dünyanın yeni nesil teknolojileri, günlük yaşamda giderek daha fazla görünür hale gelmektedir. Bunlardan biri de robot teknolojileridir. Robotların çalışmasına ve birtakım görevleri yerine getirmesine imkan sunan robotik kodlama bilgisayar programlama dilleri ve çeşitli teknolojiler aracılığıyla gerçekleştirilir. Kendi içinde farklı alt dallardan oluşan kodlamalar robot cihazların işlevsel hale gelmesinde rol oynar. Günlük yaşamda kullanılan elektronik cihazlardan iş dünyasında tercih edilen endüstriyel robotlara kadar oldukça geniş bir alanda robotik kodlama kullanmak mümkündür. Peki, robotik kodlama nedir ve nasıl geliştirilir? Gelin robotik kodlamaya dair öne çıkan detayları birlikte keşfedelim.

Robotik Kodlama Nedir?

Robotik kodlama bir robotun işleyişini sağlamak için çeşitli talimatlar yazılması işlemine denir. Python ve Java gibi bilgisayar programlama dillerinde yazılan kodlar, robotların istenen görevleri yerine getirmesine olanak tanır. Kodlama sayesinde robotların çeşitli eylemleri ve tanımlı görevleri gerçekleştirmesi mümkün olur. Robot teknolojilerinin geliştirilmesinde önemli rolü olan kodlama; nesne algılama, hareket takibi yapma ve izleme gibi eylemler için derin öğrenme algoritmalarından yararlanma sürecini de kapsar. Cihaz konumunu tespit etme, haritalama yapma ve yol takibi gibi algoritmalar robot otonomisinin geliştirilmesine katkı sunar.

Robotik Kodlama Ne İşe Yarar?

Robotik kodlama günümüz teknolojilerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Herhangi bir elektronik cihazın veya robotun aktif hale gelmesi için belirli bir kodlama yapılması gerekir. Bu sebeple dijital dünyada kullanılan tüm robotik sistemlerde kodlama işlemlerine başvurulur. Robotlar tekrar gerektiren işlerde sıkça tercih edilir. Bu da robot sistemlerinin günlük hayatta daha fazla talep görmesine olanak sunar. Robotik kodlama ile robotlar önceden tanımlanan görevleri yaparak iş süreçlerini kolaylaştırır. Kodlama süreci analizden geliştirmeye, tasarımdan teste kadar birbirinden farklı aşamaları kapsar.

Robotik Kodlama Nasıl Geliştirilir?

Robotik kodlama için hem blok tabanlı hem de metin tabanlı kodlama araçları kullanılabilir. Kodlama bilgisayarlarla iletişim kurmayı sağlar. Diğer bir ifadeyle kodlama belirli kuralları olan talimatlar bütünüdür. Kodlama için çeşitli programlama dilleri bulunur. En yaygın olanlar C++, Python, Java’dır. Robotik kodlama geliştirme şu şekilde yapılır:

 • Blok tabanlı kodlama: Blok tabanlı kodlama robotik kodlamaya yeni başlayanlar için idealdir. Blok tabanlı kodlar birbirine kolayca bağlanabilen farklı şekillerdeki bloklardan oluşur. Bu kodlama türünde hataları ayıklamak çok daha kolaydır. Scratch, Blockly ve VEXcode blok tabanlı kodlama örnekleri arasındadır.

 • Metin tabanlı kodlama: İlgili kodlama türü önceden tanımlanmış söz dizimlerine dayanır. Metin tabanlı kodlar belirli bir dil tarafından okunabilen kodların listesidir. Burada her kod satırını yazmak gerektiğinden dolayı hata olasılığı daha yüksektir. Metin tabanlı kodlama blok tabanlı kodlamaya kıyasla çok daha fazla zaman alır. C/C++, Python, Java en çok kullanılan kodlama dilleridir.

Robotik kodlama yapmak için mühendislik, matematik ve tasarım alanlarında gerekli bilgi ve donanıma sahip olmak önemlidir. Kodlama eğitimine erken yaşlarda başlayıp, kendini bu alanlarda geliştiren bireyler kodlama süreçlerinde istenen deneyimi edinme konusunda avantaj yakalayabilir.

Robotik Kodlama Dilleri Nelerdir?

Robot teknolojilerini tasarlamak ve yönlendirmek için çeşitli bilgisayar programlama dillerinden yardım alınır. Sektörde en çok kullanılan diller aşağıdaki gibidir:

 • Python: Makine öğrenimi ve web geliştirme de dahil olmak üzere birçok alanda kullanılan Python popüler dillerden biridir. Kolay öğrenilen söz dizimlerine sahip olan ilgili dil kodlamaya yeni başlayan kişiler için idealdir.

 • C++: Farklı endüstrilerdeki tercih edilirliği ile öne çıkan C++  donanıma direkt erişim sunması bakımından işlevseldir.

 • Java: Genel amaçlı dillerden biri olan Java, robotik kodlamada da oldukça yaygındır. Hemen her platformda çalışma özelliği sunan programlama dili yazılan kodların yeniden kullanılmasını sağlar.

Robotik sistemleri kodlamak için dil seçerken projenin amaçlarını gözden geçirmek gerekir. Dil tercihinde kullanılacak robot türü ve yazılımın uygunluğu incelenmelidir. Özellikle kodlamaya yeni başlayan kişiler için kullanım kolaylığı sunan Python gibi bir dil seçmek mantıklı olur. Bunun yanı sıra sistem performans gereksinimleri de dil seçiminde belirleyici olabilir. C++ performans ve geliştirme açısından öne çıkarken Python ise göreceli olarak daha yavaş çalışma özelliği gösterebilir. Ayrıca dil belirlenirken sektörel standartların uyumunu da gözetmek gerekir. Robotik mühendisi olmak isteyenlerin birden fazla programlama diline hakim olması çeşitli projelerde çalışabilmek açısından faydalıdır. Siz de bilgi birikimi ve becerilerinizi geliştirerek sektörde rekabetçi hale gelebilirsiniz.

Robotik Kodlamaya Nasıl Başlanır?

Kodlama dünyasına yeni giriş yapmak isteyen biriyseniz sektörde ihtiyaç duyacağınız temel bilgileri öğrenmeye odaklanabilirsiniz. Ayrıca doğru kaynaklardan yararlanmak da bilgi dağarcığınızı geliştirmenize yardım eder. Kodlamada size kolaylık sunacak adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Kodlama Temelleri ile Başlayın: Kodlama dünyasına adım atarken bu alanda işinize yarayacak programlama dillerini öğrenmeniz gerekir. Kullanıcı dostu dillere hakim olarak kodlama hakkında temel bir anlayışa sahip olabilirsiniz.

 • Robotik Kitler Kullanın: Yazılımın yanı sıra pratik deneyim de robot geliştirmenin önemli bir aşamasıdır. Pratik deneyimi geliştirmek için kendinize robot kitleri alabilirsiniz. Bu kitler içeriğindeki çeşitli talimatlar ve örnek kodlar sayesinde robot inşa etmenize yardım eder.

 • Topluluklara ve Forumlara Katılın: Robotik kodlama sektöründe kendinizi geliştirmenizin bir yolu da sizinle aynı alana ilgi duyan kişilerle tanışmaktır. Kodlama dünyasına meraklı kişilerin olduğu topluluklara ve forumlara katılarak onlardan değerli bilgiler öğrenebilir, bilgi birikiminizi artırabilirsiniz.

 • Kursları ve Eğitimleri Takip Edin: İnternette kodlama alanında çok sayıda çevrim içi kurs ve eğitim bulabilirsiniz. İlgili kaynakları takip ederek uygulamalı projeleri inceleyebilir, kendinize güçlü bir temel oluşturabilirsiniz.

Robotik Kodlama Nerelerde Kullanılır?

Robotik sistemlerin çalışmasını sağlayan kodlamalar günümüzde pek çok alanda kullanılır. Kodlar sayesinde sektöre ve ihtiyaca göre robotlara özel yükümlülükler tanımlanabilir. Kodlamaya sık sık başvuran sektörler şu şekilde sıralanabilir:

 • İnsanlar için risk unsuru teşkil eden uygulama ve deneylerde robotik kodlama sistemlerinden yararlanılır. Bunlar uzay projeleri ve radyoaktif madde kullanımı gibi alanları içerir. İlgili projelerde kodlarla uzaktan kontrol edilebilen robotlar tercih edilir.

 • Tıp sektörü robotik kodlamanın yoğun olarak kullanıldığı alanlardan biridir. Çeşitli tedavilerde ihtiyaç duyulan hassas uygulamalar ve cerrahi müdahalelerde robotik kodlamanın gücünden faydalanmak mümkündür.

 • Sürücüsüz araç teknolojisinde kullanılan kodlamalar birtakım yapay zeka araçları ile birleştirilerek ulaşım alanında yeni nesil çözümler sunar.

 • Endüstriyel sektörlerde robotik kodlama olmazsa olmaz haline gelmiştir. Tekrar eden ve hız isteyen süreçleri kolay hale getiren robotlar insan gücüne olan ihtiyacı azaltarak üretim süreçlerine verimlilik kazandırır.

Tüm bu alanların yanında eğitim, tarım ve hayvancılık gibi sektörlerde geliştirilen çeşitli projelerde robotik kodlama örnekleri kullanılır.

Robotik kodlama çocukların ve gençlerin analitik düşünme becerisini geliştiren, sorunları çözme kabiliyeti kazanmasını sağlayan araçlardan biridir. Kodlama öğrenimine okuma-yazma döneminde başlamak, öğrencilere yepyeni kariyer fırsatları sunar. Robotik kodlama öğrenerek kodlama dünyasına adım atabilir ve bu alanda yeni beceriler kazanabilirsiniz. Kendinizi geliştirirken evinizde hızlı internet çözümlerinden yararlanmak isterseniz Türk Telekom ve Superonline altyapısı ile sunulan Millenicom fiber internet paket içeriklerini ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz. Fiber 16, Fiber 35 ve Fiber 100 paketleri ile taahhütsüz ve kotasız internet bağlantısını hemen deneyimleyebilirsiniz. Uygun fiyatlı ve hızlı fiber internet çözümleri Millenicom’da sizlerle!