İnternet Hız Testi

En çok tercih edilen!
79,90 TL
Fiber 16 Kampanyası
 • Hız
  16 Mbps'e kadar Download
  4 Mbps'e kadar Upload Hızı
 • İster Taahhütsüz
  İster Taahhütlü
 • Kotasız
İncele
84,90 TL
Fiber 35 Kampanyası
 • Hız
  35 Mbps'e kadar Download
  6 Mbps'e kadar Upload Hızı
 • İster Taahhütsüz
  İster Taahhütlü
 • Kotasız
İncele
109,90 TL
Fiber 100 Kampanyası
 • Hız
  100 Mbps'e kadar Download
  8 Mbps'e kadar Upload Hızı
 • İster Taahhütsüz
  İster Taahhütlü
 • Kotasız
İncele

İnternet Hız Testi Nedir?

İnternet hız testi, mevcut bağlantınızın ne kadar hızlı olduğunu test eder ve o anda aldığınız hızı size gösterir.

Buradaki en önemli nokta, internet servis sağlayıcınızın size sunmuş olduğu ve sizin kabul etmiş olduğunuz internet paket hızı ile sizin ölçtüğünüz hızın paralellik göstermesidir.

İnternet hız testi size ping, yükleme (upload) ve indirme (download) hızınızı gösterir. Tüm internet servis sağlayıcılar indirme (download) hızı üzerinden taahhüt verir. Yaptığınız test sonucunda size vaat edilen hız ile testte görünen download hızının farklılık göstermemesi gerekmektedir.

İnternet Hız Testi Nasıl Çalışır?

Hız testini başlattığınızda konumunuz belirlenir ve konumunuza en yakın sunucu tespit edilir. Konumunuza en yakın sunucu tespit edildikten sonra bu sunucuya basit bir sinyal (ping) gönderilir ve sunucu bu sinyale cevap verir. Hız testi, bu sinyalin gidiş ve dönüş süresini milisaniyeler bazında ölçer.

Sinyal gönderimi tamamlandıktan sonra indirme testi başlar. İnternet hız testi sırasında sunucu ile birden fazla bağlantı kurulur ve kurulan bu bağlantılar aracılığıyla küçük veri parçaları indirilmeye çalışılır. Bu noktada bilgisayarın veriyi ne kadar sürede elde ettiği ve bu veriyi elde ederken ne kadar veri kullanıldığı incelenir.

Hz testini başlatmak için yapmanız gereken tek şey; Millenicom Hız Testi sayfasına girdikten sonra GO yazan butona basmaktır. Bu butona bastıktan sonra talep ettiğiniz bilgiler size Download, Upload ve Ping başlıkları altında iletilecektir.

Hız Testi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hızınızı test ederek en doğru sonucu alabilmek için test öncesinde aşağıdaki adımlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu adımları uyguladıktan sonra internet hız testini başlatabilirsiniz.

 1. Modemi kapatıp açın: Modeminiz uzun süre kesintisiz çalıştığı için işlemcisi ve RAM'i yorulur. İnternet hızını ölçmeden önce ilk olarak modeminizi kapatıp 10 saniye bekledikten sonra yeniden başlatın. Bu sayede modem tam performans ile çalışır ve internet hızınızı tam ve doğru olarak ölçülür.
 2. Yüksek veri alışverişi yapan programlar varsa kapatın: Bilgisayarınızda çalışmakta olan download programları ve torrent uygulamaları internet hız testini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle hız testi öncesinde bu programların kapatılması önerilmektedir.
 3. Hız testi sayfası hariç tüm açık sayfa ve uygulamaları kapatın ya da pasif hale getirin: İnternet hız testi yaparken bilgisayarınızda veya cihazınızda arka planda çalışan uygulamalar olabilir internet bağlantınızı kullanarak doğru sonuç almanızı engelleyebilir. Bu nedenle hız testi yapmadan önce hız sayfası dışındaki tüm açık uygulama ve sayfaların kapatılması gerekmektedir.
 4. Modeminize sadece testi yaptığınız cihazın bağlı olduğundan emin olun: Farklı cihazlar modeme bağlıyken farklı sonuçlar görebilirsiniz. Diğer cihazlardan siz internete girmiyor olsanız bile arka planda çalışan bir çok uygulama internet hızınızı kullanıyor ve yavaşlatıyor olabilir. Bu nedenle kullandığınız cihaz dışında aynı ağdan cep telefonu, tablet gibi başka cihazların internet bağlantısını kullanmadığından emin olun.
 5. Modeminiz ile kullandığınız cihazın arasındaki mesafenin çok olmadığından emin olun: Modem ile cihazın birbirinden çok uzak olması sebebiyle sinyaller karışabilir. En doğru sonucu almak için internet bağlantısını ölçmek istediğiniz cihaz ile modemin arasında az mesafe olmalıdır.

İnternet Hız Testi'nin sonuçları ne anlama gelir?

Hız testini gerçekleştirdiğinizde Download, Upload ve Ping başlıkları altında çeşitli rakamlar görürsünüz. Bu başlıkların ne anlama geldiği konusundaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Download (İndirme) Hızı: Mega Bit Per Second (Mbps) birimi ile ölçülen download hızı (indirme hızı) internet hızının düşük olduğunun düşünüldüğü durumlarda bakılması gereken en önemli değerdir. İnternet servis sağlayıcıların müşterilerine satış yaparken vaad ettiği hız bu hızdır. Bu nedenle hız testi yapıldığı zaman ölçülen download hızı ile internet servis sağlayıcının en başta vaad ettiği hız arasında paralellik olmalıdır.

  Bir hattın hızını belirlerken en önemli gösterge olan Download Hızı, cihazının ne hızda internetten veri çekebildiğini göstermektedir ve upload a göre çok daha yüksek hızlarda olurlar.

  İndirme hızı (Download), internetten veri indirmek anlamında kullanılır. İnternette bir web sitesinin adresini tarayıcınızın adres satırına yazıp enter tuşuna bastığınızda, tarayıcınız girmek istediğiniz sayfadaki tüm metinleri, resimleri ve varsa sesleri bilgisayarınıza indirmeye başlar, yani “download” eder. İnternette gezinme ve online video izleme gibi bir çok aktivite için internet indirme (download) hızı etkilidir. İndirme (download) hızınız ne kadar yüksekse internet hızınız da o kadar iyi anlamına gelmektedir.

  Günümüzdeki internet kullanım alışkanlıklarına ve internet kullanım alanlarına baktığımızda, 16-35 Mbps arası internet hızı ideal olarak nitelendirilebilir. Ancak bunun altında ya da üstündeki hızlar da internet kullanım alışkanlığına göre tercih edilebilir hızlardır.
 2. Upload (Yükleme) Hızı: Upload (yükleme) hızı, server'lara gönderilen veri hızını gösteren değerdir. Bu, sizin gönderdiğiniz verilerin görülme süresi anlamına gelmektedir. Aynı zamanda dosya yükleme hızınızı da belirler. Upload (yükleme) hızı, download hızına göre daha düşük değerlere sahiptir. İnternet üzerinden yapılan görüntülü arama, online oyun oynama ve büyük dosyalar yükleme gibi aktiviteleri düzgün bir şekilde gerçekleştirebilmek için upload hızının yeterli olması gerekir.

  Günümüzde online oynama, internete video yükleme gibi aksiyonlar oldukça yaygın hale gelmiştir. Buna bağlı olarak da yüksek upload değerlerine ulaşmak önem kazanmıştır.
 3. Ping: Ping; “Packet Internet -Network Groper” metninin kısaltılmış halidir. Ping kelimesini, “İnternet Paketi ya da Şebekeler Arası Yoklayıcı” şeklinde Türkçe’ye çevirebiliriz.

  Ping, bağlantılardaki reaksiyon süresi olarak tanımlanabilir. Var olan verinizin bir diğer sunucuya gidip gelme süresini ölçmektedir. Yurt dışında bir veriye bağlanmaya çalıştığınızda Ping süresi uzamaya başlar. Bu konuyu anlatmak için mermi örneğini verebiliriz. Yakın bir duvara ateş ettiğinizde, merminin sıktığınız yüzeyden sekip geri gelmesi kısa sürecektir. Ancak bulunduğunuz yerden daha uzak bir duvara ateş ettiğinizde mermiyi merminin o ateş ettiğiniz yüzeye ulaşması ve o yüzdenden sekip geri gelmesi daha uzun süre alacaktır.

  Ping, online oyun oynayanların için oldukça önemlidir. Bu süre ne kadar düşük olursa oyundaki bağlantı kalitesi sizi o kadar mutlu edecektir. Youtube, Netflix gibi uygulamalarda video izlerken ya da yurt dışından bir siteye girmeye çalışırken ping süresinin yüksek olması ise videoların takılmasına, daha uzun bir sürede tamamlanmasına ya da donmasına neden olabilir.

  İdeal ping süresinin kaç olması gerektiği interneti hangi amaçla kullandığınıza göre değişir. Bazı kullanıcılar için yüksek olan ping, diğer kullanıcılar için herhangi bir sorun teşkil etmeyebilir.

  Ping süresi aralıklarına göre alacağınız performansa aşağıdaki tablodan göz atabilirsiniz;

  Ping Süresi (milisaniye) Durum
  0,1 - 10 Çok kaliteli - Tüm çevrimiçi oyunlar rahatlıkla oynanabilir. Rahat bir şekilde video izlenebilir.
  10 - 30 Kaliteli - Tüm çevrimiçi oyunlar rahatlıkla oynanabilir. Rahat bir şekilde video izlenebilir.
  30 - 40 İdeal - Tüm çevrimiçi oyunlar rahatlıkla oynanabilir. Rahat bir şekilde video izlenebilir.
  40 - 60 Ortalama - Sunucuda yoğunluk yoksa çevrimiçi oyun oynanabilir. Rahat bir şekilde video izlenebilir.
  60 - 80 Vasat - Sunucuda yoğunluk yoksa çevrimiçi oyun oynanabilir. Rahat bir şekilde video izlenebilir.
  80 - 100 Kötü - Çevrimiçi oyun oynanmaz. Video izlerken donmalar yaşanabilir.
  + 100 Çok Kötü - Çevrimiçi oyun oynanmaz ve videolar çok zor izlenir. Komutlar sunucuya geç iletilir.
  Çevrimiçi oyunlarda 0 – 40 ms lik ping süreleri ile çok fazla sorun yaşamaz ve güzel bir oyun deneyimi yaşarsınız. 40 ms ve üzerindei ping sürelerinde ise oyun deneyiminizde kısıtlanmalar yaşanabilir. Online oyunu çok oynamıyor ve interneti daha çok video izlemek ve standart işlemler için kullanıyorsanız 40 – 80 ms ping aralığı sizin için yeterli olacaktır. Ancak 80 ms ve üzerindeki ping sürelerinde online oyun oynarken ya da video izlerken kopmalar ve donmalar yaşanması olasıdır.

Mbps Nedir?

Açılımı Mega Bits Per Second olan Mbps, saniyede aktarılan veri sayısının megabit cinsinden ifade edilişidir. İnternetin standart hız birimidir. Bizlere, 1 saniye içinde kaç mbps veri aktarıldığını gösterir. Megabit, "Mb" olarak da kısaltılır.

İnternet hızı ve indirme hızı kavramları birbirlerinden farklı olsa da sıkça karıştırılmaktadır. İnternet hızı, yukarıda da belirttiğimiz gibi genellikle Mbps olarak ifade edilirken, indirme hızı ise KB/s ve MB/s şeklinde ifade edilmektedir.

Aşağıda internet hızlarına göre saniyede ne kadar büyüklükte dosya indirebileceğiniz bilgisini bulabilirsiniz. Ancak santrale olan uzaklık, alt yapı, server hızları da hesaba katıldığında teorik değerler de ciddi düşüşler yaşanabilmektedir.

İnternet Hızı İndirme Hızı
1 Mbps 128 KB/s
2 Mbps 256 KB/s
4 Mbps 512 KB/s
8 Mbps 1 MB/s
16 Mbps 2 MB/s
32 Mbps 4 MB/s

İdeal İnternet Hızı Kaç Mbps Olmalı?

Evdeki internet kullanımımızın büyük çoğunluğu online olarak izlediğimiz videolar, diziler, filmler, dinlediğimiz şarkılar ve oynadığımız oyunlardan oluşmaktadır. Özellikle son zamanlarda iyice yaygınlaşan ve kullanımı artan online dizi ve film izleme platformları sayesinde insanların internet ihtiyaçları ve internet trafikleri de artmıştır.

İdeal internet hızınızı karar verirken aşağıdaki iki ana faktöre dikkat edilmelidir;

 1. Evinizde internet kullanan kişi sayısı,
 2. İnternet kullanımı yapacak kişilerin ortalama internet kullanım ve download miktarları.
Video ve film izlemek dışında internet üzerinden düzenli olarak büyük indirmeler (download) de yapıyorsanız, internet hızınız genellikle indirme hızınızı da etkiler. Steam’den 5 Mbps hızda 10 GB’lik bir oyun indirmek yaklaşık 4 saat sürer, 100 Mbps hızındaki bir internet bağlantısında ise 15 dakika sürer.

Genel olarak, 8 Mbps gibi bağlantı hızında web’de gezinebilir ve mail atmak gibi günlük internet işlerinin çoğunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu gibi işler için yüksek İnternet hızına ihtiyaç duyulmaz. Ancak video ile canlı yayın yapıyorsanız, büyük dosyalar indiriyorsanız, görüntülü konuşuyor ve internet üzerinden yoğun olarak video izliyorsanız daha hızlı internet paketine ihtiyaç duyarsınız.

Günümüzde, 16 Mbps – 50 Mbps hızları arasındaki internet paketleri ideal olarak görülmektedir.

Packet Loss Nedir?

Paket bağlantısı (packet loss), ağ bağlantınız aktarılırken bilgi kaybettiğinde ortaya çıkar. Bu durum ağ bağlantınızı yavaşlatabilir ve cihazlarla gerçekleştirilen ağ iletişiminin güvenilirliğini azaltabilir. Sorunlu bir ağı düzeltmek isteyen herkes için ilk alınması gereken aksiyonların başında paket kaybını (packet loss u) durdurmak olmalıdır.

Ağ trafiğinde bilgiler, ağ üzerinden sürekli bir akış olarak iletilmek yerine paket adı verilen bir dizi ayrı birim olarak gönderilir. Bu birimler bir kitaptaki ayrı sayfalara benzetilebilir. Yalnızca doğru sırada ve birlikte olunca bir anlam ifade ederler ve tutarlı bir görünüm oluştururlar. Ağ bağlantınız sayfaları, yani paketleri kaybettiğinde, kitabın yani ağ trafiğinin tamamı oluşturulamaz. Paketler kaybolmanın dışında eksik, hasarlı veya başka türlü kusurlu da olabilmektedir.

Paket kaybının (packet loss un) birden çok sebebi olabilir. Paket kaybına neden olabilecek sebepleri ve bu sebepler karşısında alınması gereken aksiyonlara ait detayları aşağıda bulabilirsiniz;

 1. Yazılım hataları: Hiçbir yazılım kusursuz değildir. Ağ donanımınız veya yazılımınızın paket kaybına neden olan hataları olabilir. Bu durumda, kullanıcının yapabileceği çok az şey vardır. Bu tarz bir problem yaşıyorsanız sorunu çözmenin en kolay yolu donanımı sağlayan satıcıya danışmak ve kendilerinden gelebilecek ürün yazılımını bilgisayara yüklemektir. Donanımı sağlayan satıcıya, bulduğunuz şüpheli hataları bildirdiğinizden emin olmalısınız.
 2. Hasarlı kablolar: Paket kaybı (packet loss), hasarlı kablolar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Ethernet kablolarınız hasar görmüşse, yanlış kablolanmış ise veya ağ trafiğini işlemek için çok yavaşsa, paket kaybı yaşanacaktır. Bu sorunu gidermek için kablonuzu yenileyebilir ya da kablo bağlantınızı tekrar kontrol edebilirsiniz.
 3. Yetersiz donanım: Ağınızdaki paketleri yönlendiren herhangi bir donanım paket kaybına (packet loss a) neden olabilir. Yönlendiriciler, anahtarlar, güvenlik duvarları ve diğer donanım aygıtları en savunmasız olanlardır. Yönlendirdiğiniz trafiğe “ayak uyduramıyorlarsa” paketleri bırakacaklar. Kolları dolu bir garson olarak düşünün: onlardan başka bir tabak almalarını isterseniz, muhtemelen bir veya daha fazla tabağı düşürürler.
 4. Ağ bant genişliği ve tıkanıklığı: Paket kaybının en önemli nedenlerinden biri, istenen bağlantı için yetersiz ağ bant genişliği olmasıdır. Bu, aynı ağ üzerinde çok fazla cihaz iletişim kurmaya çalıştığında gerçekleşir. Bu durumda aynı ağ üzerinde daha az cihaz ile iletişim kurulması önerilmektedir.

İnternet Hızınız Neden Yavaş Olabilir?

İnternet hızında zaman zaman değişkenlik görülebilir ve internetiniz yavaşlayabilir. Bu dalgalanmaların birçok farklı nedeni olabilir. Bu nedenleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

 1. Farklı Bağlantı türleri: İnternet bağlantınız, kullandığınız bağlantı türüne göre değişkenlik gösterebilir. Çevirmeli bağlantı, dsl ya da kablolu internet seçeneklerinin arasında en hızlısı kablolu internet bağlantısı olacaktır. Bu bağlantı türlerin içinde, bakır kablolama yöntemine alternatif olarak üretilen Fiber Optik hizmeti kullanıldığında ise internet hızı diğerlerine göre daha yüksek olacaktır.
 2. Altyapı sorunu: İnternet hızınızın yavaşlamasına altyapı sorunları da sebep olabilir. Bulunduğunuz yere gelen kablolarda bir arıza meydana gelmiş olabilir ve bu sorun genellikle internet hizmet sağlayıcıları tarafından hızlıca fark edilip gerekli düzeltmeler siz fark etmeden gerçekleştirilir. Bu gibi durumlarda internet servis sağlayıcı müşterilerini çağrı merkezlerinden ya da SMS vb. yollarla bilgilendirir.

  Problem o kadar geniş bir hatta değilse, sadece apartmanınızda, evinize gelen bağlantılarda bir sıkıntı varsa daha geç fark edilebilir. Bu durumlarda arıza kaydı alınır ve teknik birimde görevli ekipler sorunu daha sonra detaylı olarak inceleyerek çözerler.
 3. Modeminizin Konumu: Evinizde ya da işyerinizde modemin bulunduğu konum, internet hızını etkileyen faktörlerden biridir. İnternete bağlandığınız cihaz ile kullandığınız modem arasındaki mesafe, duvar sayısı, duvar kalınlığı aldığınız internet hızınızın azalmasına veya internet bağlantınızın kopmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda kablosuz modeminize ek olarak bir yönlendirici (router, wifi extender) alarak bu yönlendiriciyi internete bağlandığınız cihaza daha yakın bir noktaya koyabilir ve bu şekilde internet hızınızdaki sorunu çözebilirsiniz.
 4. Bulunduğunuz Bölgedeki Kablosuz Ağ Sayısı: Oturduğunuz binada, ya da sokakta, kaç tane kablosuz ağ olduğu büyük önem taşımaktadır. Eğer yüzlerce kablosuz ağın bir arada bulunduğu bir çevrede yaşıyorsanız, bağlantınızdan tam olarak faydalanamıyor olabilirsiniz.
 5. Bilgisayar sorunları: Casus yazılımlar ve virüsler, bilgisayarın bellek miktarı, sabit disk alanı ve durumu internet bağlantı hızının yavaşlamasına neden olabilir. Bu şekilde bir sorun yaşamamak için bilgisayarınıza virüs ve casus yazılım koruma programı yükleyebilirsiniz.
 6. Çok sayıda programı aynı anda çalıştırmak: Bilgisayarınızda çok fazla program ve uygulama çalıştırmak internet hızınızı yavaşlatacaktır. Hızlı internet deneyimi için çok fazla uygulama ve programı aynı anda çalıştırmamalısınız.
 7. İnternet sitesi yoğunluğu veya internet kullanım saati: Kullanmak istediğiniz internet sitesinin yoğunluğu çoksa, bu siteye aynı anda çok fazla insan girmeye çalışıyorsa o siteye erişiminiz daha yavaş olabilir. Buna ek olarak, internet kullanımının çok yoğun olduğu saatlerde de internet hızınızın normale göre daha düşük olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

İnternet Nasıl Hızlandırılır?

Zaman zaman yavaşlayan internet hızınızı aşağıdaki maddeleri uygulayarak daha hızlı hale getirebilirsiniz;

 1. Modeminizi yeniden başlatın: Aralıksız, uzun süre çalışan modemlerde zaman zaman sorunlar yaşanabilir. İnternet hız problemi yaşıyorsanız, modeminizi kapatıp açmak bu sorunu çözebilir. Bu işlemi gerçekleştirmek için cihazın üstünde bulunan power tuşuna basarak cihazı kapatıp 30 saniye sonra tekrar açmanız gerekmektedir. Modemi kapattığınızda modem üzerinde yanan tüm ışıklar sönmelidir. Cihazı kapattığınızdan emin değilseniz, cihazın adaptör kablosunu prizden çıkartıp, 30 saniye bekledikten sonra tekrar takmak da aynı işlemi görecektir. Modem açılıp kapandıktan sonra internet bağlantısının geri gelmesi 3 -5 dakika alabilir. Modemi açıp kapattıktan sonra internet bağlantısının geri geldiğini modem üstünde bulunan uyarı ışıklarından kolayca takip edebilirsiniz.
 2. Yeni model modem kullanın ve güvenli bir Wi-Fi şifesi kullandığınıza emin olun: Wi-Fi şifrenizin güvende olduğundan emin olun. Şifreniz ele geçirildiyse ve internetiniz sizden başka kişiler tarafından kullanılıyorsa internet hızınız hatırı sayılır şekilde yavaşlayacaktır. Modeminizi ise en güncel modele çevirin. Uzun yıllar boyunca kullanılan modemler, hızlı internet bağlantısının önünü kesebilir.
 3. Tarayıcınızda çok fazla favori ya da yer imi olmasın: Favorilerinize ya da yer imlerinize eklediğiniz siteler çok fazlaysa, bunlar internetinizin hızının düşmesine neden olabilir. Çünkü her bir sayfa, tarayıcınızı açtığınızda yüklenir. Bu siteleri düzenli olarak temizleyin.
 4. Virüs Taraması yapın: Bilgisayarınızda virüs varsa, bu da internet hızınızın düşmesine yol açabilir. Bilgisayarınızda virüs taraması yapın ve var olan virüsleri temizleyin. Hem bilgisayarınızın hem de internetinizin hızı yükselecektir.
 5. Eğer mümkünse internete Wi-Fi yerine Ethernet Kablosu ile internete bağlanın: Veri akışı sırasında herhangi bir veri kaybını önlemek internete kablosuz bağlanmak yerine ethernet kablosu ile bağlanmayı deneyebilirsiniz. Ethernet kablosu ile internete bağlanmak hız kaybını minimuma indirecek ve daha iyi bir bağlantı deneyimi yaşatacaktır.
 6. Masaüstünüzde temizlik yapın: Önemsiz belgeleri silin. Önemli olanları tek bir klasörde toplayın. Böylece bilgisayardan kaynaklanan hız sorunlarının önüne geçebilirsiniz.
 7. Kullanmadığınız zamanlarda modeminizi kapatın: Isınma problemi sinyal sorunlarına yol açabilir.
 8. Düzenli güncelleme yapın: Bilgisayarınızdaki işletim sistemine ait güncellemeleri düzenli olarak yükleyin.
 9. İnternet geçmişinizi düzenli olarak temizleyin: Tarayıcı (Google Chrome, Explorer vs) geçmişinizde biriken dosyalar artarsa bu yoğunluk internet hızınızı yavaşlatabilir. Tarayıcı ön belleğinizi düzenli olarak temizleyin ve temizledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 10. DNS ayarlarınızı otomatiğe getirin.
 11. Internet Explorer yerine Chrome, Firefox, Opera ya da Safari kullanın.
 12. Bilgisayarınızın denetim masasına gidin ve program ekle kaldır üzerinden kullanmadığınız, işe yaramayan tüm programları temizleyin.
 13. İnternet paketinizi yükseltin: Mevcut internet sağlayıcınızı arayarak daha yüksek pakete geçme hakkında bilgi alabilir, altyapınıza uygun daha hızlı bir internet paketinden yararlanabilirsiniz.