Güvenli İnternet

Program kurmak yok, ayar yapmak yok. Millenicom'un Güvenli İnternet hizmeti ile artık çocuklar güvenle internet kullanabiliyor. Üstelik internet hızı düşmüyor. Tek yapman gereken Online İşlemler merkezine üye olarak Güvenli İnterneti aktif hale getirmek.

Güvenli İnternet'e Abone Ol Güvenli İnternet Profilimi Düzenle

Güvenli İnternet Hizmeti Nedir?

22/11/2011 tarihinden itibaren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulmakta olan Güvenli İnternet Hizmeti (GİH) sizi ve ailenizi internetin zararlı içeriklerinden büyük oranda korumak amacıyla geliştirilmiştir.

Güvenli İnternet Hizmeti, isteğe bağlı, ücretsiz, şeffaf, kullanımı kolay, interaktif ve tüketici memnuniyetini esas alan bir kamu hizmetidir.

Başta çocuklar ve gençler olmak üzere dijital çağın sunduğu fırsatlardan tüm internet kullanıcılarının güvenli bir ortamda yararlanmasını sağlamak, zararlı içeriklere yönelik koruyucu önlemler almak, internetin risklerinden, zararlı içeriklerinden toplumu korumak için Güvenli İnternet Hizmeti kullanıma sunulmuştur.

Güvenli İnternet Hizmeti hangi profillerden oluşmaktadır?

Güvenli İnternet Hizmeti, Çocuk ve Aile olmak üzere iki farklı profil seçeneği ile sunulmaktadır. Çocuk ve Aile Profillerine ait kriterler psikoloji, pedagoji, sosyoloji ve hukuk alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir kurul tarafından tespit edilmektedir.

Güvenli İnternet Hizmeti ile tüketicilerin; müstehcenlik, çocukların cinsel istismarı, şiddet, ırkçılık, kumar, dolandırıcılık, zararlı yazılımlar, sağlık için tehlikeli madde temini vd. olumsuz içeriklerden korunması amaçlanmaktadır.

Çocuk Profili: Çocuk Profili "beyaz liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu yöntemde güvenli olduğu onaylanmış İnternet sitelerine erişim sağlanmaktadır.

Aile Profili: Aile Profili "siyah liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu profil kapsamında zararlı içeriğe sahip İnternet sitelerine erişilememektedir.

Aile profili kapsamında, Çocuk Profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sağlanmaktadır.

Aile profilini tercih eden vatandaşlar, talep ettikleri takdirde oyun, sohbet, sosyal medya sitelerine ve uygulamalarına erişimi filtreleme seçeneğine sahiptirler.

Güvenli İnternet Hizmeti düzenlemesinin hukuki dayanağı nedir?

Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca çıkarılan Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin “İnternetin güvenli kullanımı” başlıklı 15. maddesi, tüm internet servis sağlayıcılara internetin güvenli kullanımına yönelik ücretsiz alternatif hizmet sunma yükümlülüğü getirmektedir.

Güvenli İnternet Hizmeti Kullanımı zorunlu mudur?

Güvenli İnternet Hizmeti, tüketicileri internetin olumsuz içeriklerinden korumayı amaçlayan; ücretsiz, alternatif internet erişim hizmetidir.

Güvenli İnternet Hizmeti, sadece talep eden abonelere sunulmakta olup, zorunlu değildir.

Güvenli İnternet Hizmeti ücretli midir?

Güvenli İnternet Hizmeti, GİH’ni tercih eden abonelere ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Güvenli İnternet Hizmeti’nden faydalanmak, bu hizmeti iptal etmek ya da profilimi değiştirmek için neler yapabilirim?

Güvenli İnternet Hizmeti tercihi, Profil değişikliği ve iptali işlemleri hizmet alınan internet servis sağlayıcıya ait aşağıdaki kanallar üzerinden sağlanmaktadır;

1) Kısa mesaj (SMS):

Güvenli İnternet hizmetinden yararlanmak ya da profilinizi değiştirmek için taleplerinizi aşağıda belirtildiği gibi SMS ile iletebilirsiniz;

Güvenli İnternet Talep İçeriği SMS İçeriği SMS'i Göndereceğiniz Numara
Çocuk Profili Guvenli Cocuk 4945
Aile Profili Guvenli Aile
Aile + Oyun Guvenli Oyun
Aile + Sosyal Guvenli Sosyal
Aile + Sohbet Guvenli Sohbet
Aile + Sosyal + Sohbet Guvenli Sosyal Sohbet
Aile + Sosyal + Oyun Guvenli Sosyal Oyun
Aile + Oyun + Sohbet Guvenli Oyun Sohbet
Aile + Sosyal + Sohbet + Oyun Guvenli Sosyal Sohbet Oyun

Güvenli İnternet hizmetinizi iptal etmek için ise Guvenli İptal yazarak 4945 e SMS göndermeniz yeterlidir.

2) Online işlem merkezi:

Güvenli İnternet talebinde bulunmak, profil değiştirmek ya da Güvenli İnternet hizmetinizi iptal etmek için Millenicom Online İşlemler Merkezi’ne giriş yaparak Güvenli İnternet sekmesinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

3) Çağrı merkezi:

Güvenli İnternet Hizmeti ile ilgili tüm taleplerinizi 08503330333 nolu çağrı merkezimizi arayarak bizlere iletebilirsiniz.

4) Mobil uygulama:

Hem IOS hem de Android işletim sisteminden yükleyebileceğiniz Millenicom mobil uygulamasına girerek bu uygulamadaki Güvenli İnternet sekmesinden bu konudaki tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilir, taleplerinizi bu uygulama üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

Detaylı bilgi için http://guvenlinet.org/basvuru adresi ziyaret edilebilir.

Güvenli İnternet Hizmeti sizi ve ailenizi internetin zararlı içeriklerinden büyük oranda korur.