Bireysel Müşterilerimize Duyurular

28.06.2017

Adil Kullanım Noktası (AKN) kalkıyor mu, düzenleniyor mu?

Millenicom AKN ile ilgili merak edilen soruları cevaplıyor:

AKN’nin kaldırılması ile ilgili kamuoyunda bir bilgi karmaşası yaşanıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Adil Kullanım Noktası’nda (AKN) 1 Mayıs itibarıyla kademeli geçiş olacağını ve 2018 yılı sonu itibarıyla tamamen kalkacağını açıkladı. Buna göre yanlış bilinenin aksine, 1 Mayıs tarihinde AKN tamamen kaldırılmıyor. Sadece bir geçiş sürecine giriyor. AKN’nin tamamen kaldırılacağı tarih ise 1 Ocak 2019 olarak belirlendi.

Peki, bu geçiş sürecinde internet kullanıcılarını neler bekliyor?

1 Mayıs itibarı ile tüm Türkiye’de İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS), AKN ile ilgili yeni düzenlemeye uymaya başlayacak. Yeni düzenleme sadece Millenicom’u değil, Türkiye’deki tüm ISS’leri kapsayacak.

Yeni düzenlemeye göre gece 02.00 ve sabah 08.00 saatleri arasında internet kullanımları AKN’ye dahil edilmeyecek. Kullanıcılar bu saatler aralığında kotalarını aşmış olsalar bile mevcut paket hızlarıyla kullanıma devam edebilecek.

Mevcut durumda AKN aşımı yapıldığında, paket hızı fark etmeksizin veri hızı 3 Mbit/sn hıza düşürülüyordu. Yeni düzenlemede ise AKN aşıldığı durumda veri hızları pakette yer alan hıza göre düşürülecek. Bu durumda paket hızı yüksek olan kullanıcılar, AKN aşımı yaptıkları takdirde daha az bir hız kaybına uğrayacak. Kullanıcıların paket hızı ne kadar yüksek olursa, AKN sonrası hız da o kadar yüksek olacak.

Son olarak, Aile Boyu Hızlı İnternet paketlerimiz yeni AKN uygulamasına dahil olmayacaktır.

İşte pakete göre AKN sonrası hız düşüm tablosu:

PaketAKN sonrası indirme hızı
8 Mbps’e kadar olan paketler3 Mbit/sn
16 Mbps’e kadar olan paketler5 Mbit/sn
24 Mbps’e kadar olan paketler8 Mbit/sn
35 Mbps’e kadar olan paketler16 Mbit/sn
50 Mbps’e kadar olan paketler16 Mbit/sn
100 Mbps’e kadar olan paketler24 Mbit/sn

AKN ve yeni düzenlemeler ile ilgili detaylı bilgiye https://btk.gov.tr/tr-TR/Kurul-Kararlari?u=&dd=&pd=&n=&h=AKN&s=&page=1 adresinden ulaşabilirsiniz.

05.08.2016

Millenicom olarak ISO27001:2013 Yeniden Belgelendirme sertifikasını aldık

Millenicom olarak ISO27001:2013 Yeniden Belgelendirme sertifikasını aldık. Belge 26 Temmuz 2019'a kadar geçerlidir. Belgeye ulaşmak için lütfen tıklayınız.