Günümüzde film ve dizi izlemek, yemek tarifleri hakkında fikir edinmek, müzik dinlemek hatta alışveriş yapmak için bile televizyon kullanabiliyoruz. Gelişen teknolojiyle beraber bu teknolojiden faydalanmak isteyen sayısı da artıyor. Eski model televizyonlarda sadece yayında olan içerikleri izleyebilirken internet bağlantısı sayesinde kontrol bizim elimize geçiyor, izlemek istediğimiz içeriğe biz karar veriyoruz. “Peki her televizyon ile bu yapılabilir mi, yapılabiliyor ise nasıl yapabiliriz, hangi cihazlara ihtiyacım var, tek başıma yapabilir miyim?” Bu gibi soruların cevabı aslında çok kolay, size yardım etmesi için içeriğimize rahatça güvenebilirsiniz.

Televizyonunuz varsa, hangi tip televizyona sahip olduğunuz bağlantı açısından önem taşıyor. İnternet bağlantısını destekleyen televizyonlarda kablolu veya kablosuz seçenekleri bulunurken internet bağlantısı sağlamayan televizyonlarda, bağlantı sağlayan ikinci bir cihaza ihtiyacınız olabilir. Genellikle eski tip televizyonlarda bağlantı özelliği bulunmadığını söyleyebiliriz. İnternet bağlantısının desteklenip desteklenmediğini televizyon ayarlarınızdan veya televizyon kılavuzunuzdan kolayca öğrenebilirsiniz.

Gerekli kontroller yapıldıktan sonra ise istenen bağlantı türüne göre televizyonu internete bağlayabiliriz. Kablolu ve kablosuz bağlanma türleri bazı televizyonlarda bulunsa da belirli televizyonlarda sadece biri mevcut bulunabiliyor. Halı hazırda iki seçeneği de bulunduran bir televizyona sahipseniz, sizin için en rahat ve kolay kullanış sağlayan seçeneği tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Tek bir seçeneğiniz varsa da, opsiyonu sağlamak için uygun altyapınız olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Televizyona Kablosuz İnternet Nasıl Bağlanır?

 

Televizyonunuza kablosuz internet bağlamak için öncelikle televizyonunuzun ayarlar bölümünü açmalısınız. Ayarlar kategorisinden “ağ ve internet ayarları” kısmında kendi Wi-Fi adresinizi bağlayabilirsiniz. Üçüncü kişilerin ulaşamaması için Wi-Fi kaynağınızı güçlü, uzun harflerin ve rakamların da bulunduğu bir şifre ile korumanızı öneririz. Wi-Fi bağlantısı sağlandığında televizyonunuzdan internete bağlanabilir ve dilediğiniz aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer televizyon ile ağ paylaşımı özelliği olan bir telefonunuz varsa telefonunuzu da kullanarak ekran paylaşımı gibi birçok aktiviteyi de yapabilirsiniz.

Kablosuz internet bağlantısında güçlü bir internet kaynağı olması önemlidir. Eğer bağlantınız zayıf ise, bu durum deneyiminizi daha zor hale getirebilir. Bu gibi durumlarda internet kaynağını yakın bir lokasyona getirebilir ya da bağlantıyı güçlendirecek özel aparatların teminini sağlayabilirsiniz. Birçok elektronik markette internet bağlantısı güçlendirici cihazlar bulunuyor, önemli olan modeminize ve televizyonunuza uygun aparatı bulabilmek. Bunun için teknisyeninizden veya görevlilerden yardım alabilirsiniz.

 

Televizyona Kablolu İnternet Nasıl Bağlanır?

 

Televizyonunuzda kablosuz internet bağlama özelliği mevcut değilse, internet bağlantısını bir kablo aracılığıyla televizyonunuza iletmeniz gerekiyor. Bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilmek için de CAT5 ya da CAT6 ismi verilen bağlantı kablolarını televizyonunuzun yan taraflarında bulunan girişlere takmalısınız. Televizyonunuzun uygun altyapısı olmayabilir, bu nedenle kablo bağlamadan önce televizyonunuzun uygun altyapıda olmasına ve kabloların televizyonunuza uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Bu işlemden sonra televizyon otomatik olarak bağlantı hizmetini ayarlayacak ve internetten yararlanmanızı sağlayacaktır. Dilediğiniz gibi film ve dizi izleyebilir, internet aracılığıyla yapılan bütün hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Kablolu internet kullanımı kullanıcıya hem hız hem de performans açısından maksimum verimi sağlamaktadır. Bu yönüyle kablosuz internet bağlantısından hız açısından daha güçlüdür diyebiliriz. Kablolara darbe gelmesi halinde ise hem bağlantınız zarar görecektir hem de açık alanda elektriksel bir alan ortaya çıkacaktır. Bu gibi durumlarda ilgili teknisyenden yardım almanızı öneririz.

 

İnternet Özelliği Olmayan Televizyon İnternete Nasıl Bağlanır?

 

İnternet özelliği olmayan bir televizyon ile internet hizmetini alamazsınız. Dizi izleme, film seyretme, müzik dinleme gibi özellikleri televizyon aracılığı ile yapmak istiyorsanız, halihazırda bu özellikleri yapabilen bir cihazınız olması gerekiyor. Bu cihazdaki ekranı, HDMI kabloları ile televizyonunuza bağlayabilir ve cihazda yaptığınız her işlemi televizyona yansıtabilirsiniz. Bunun için televizyonunuzun ve cihazınızın uygun altyapıda olması ve HDMI girişlerine adapte bir sürümde olması gerekiyor. Cihaz olarak genellikle bilgisayar veya laptop gibi birden fazla çıkışı olan aygıtlar tercih ediliyor. İşlemden önce her iki cihazı da kontrol etmek önem taşıyor. Televizyonun yan kenarlarında bulunan USB girişleri ile, cihazınızdaki HDMI girişlerini kabloyla bağlarsanız internet hizmeti varmış gibi kullanabilirsiniz. Kontrolü ise bilgisayar ekranından mouse veya mousepad ile yapmanız gerekiyor, kumanda kontrollerde sadece ses açma, kısma ve cihazı kapama gibi özellikleri yapabilir.

 

Bağlantı için Özel Cihazlar

 

Bazı televizyon modellerinde internet bağlantısı sağlanması için özel aparatların kullanılması gerekebilir. Örnek olarak, Wi-Fi bağlantısı için bir modeminiz yoksa bunu temin etmeniz gerekir. Televizyon kitapçığını inceleyerek televizyonunuz için en uygun aparatları seçebilir ve en uygun seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Smart TV seçeneği ise gelişen teknolojiyle günümüzde sıkça tercih edilen bir televizyondur. Akıllı televizyonlar, tıpkı akıllı telefonlar gibi, birçok hizmeti aynı anda verebilmeleri ile ünlü olmuşlardır. Bu televizyonlarda dokunmatik kumandaları ile ekranda kolayca gezinebilir, kolayca internet bağlantısını sağlayabilir; YouTube, Netflix, Spotify gibi ünlü uygulamaları kullanabilir ve oyun oynayabilirsiniz. Aynı zamanda Smart TV'nin birçok özelliği ile müşterilerin ilk tercihlerinden biri olduğunu vurgulayabiliriz.

Siz de televiyonunuzda internet keyfinini sürmek için hemen tıklayın.