Grafik tasarım ve görsel içerik sunumu hazırlamaya yardımcı olan platformlar, kullanıcı dostu araçlarıyla beklentilere cevap verir. Bu alanda en çok tercih edilen platformlardan biri de Canva’dır. Ücretsiz sürümü ve kolay arayüzü ile adından söz ettiren dünyaca ünlü tasarım programı, dikkat çeken görseller hazırlamaya yardımcı olur. Platformdaki araçlarla sosyal medya gönderilerinden posterlere, sunumlardan broşürlere kadar pek çok tasarımı kolayca oluşturabilirsiniz. Peki, Canva nedir, nasıl kullanılır? Canva’ya dair öne çıkan konu başlıklarını içerikte bulabilirsiniz.

Canva Nedir?

2012 yılında hayata geçirilen Canva, bir web tabanlı tasarım programıdır. Avustralya’da kurulan ve kısa sürede popüler hale gelen platform; kullanıcıların logo, poster, afiş ve sosyal medya görselleri hazırlaması için geliştirilmiştir. İlgili tasarım programının en önemli özelliği, tasarıma yeni başlayanlar için uygun olması ve profesyonel tasarım oluşturmayı mümkün hale getirmesidir. Canva’da ilgi çekici görsel içeriklerin yanı sıra eğlenceli videolar da yaratabilirsiniz. Platformu hem mobil cihaz hem de web sitesi üzerinden kullanabilirsiniz. Yüzlerce şablon, yazı tipi ve görsele ev sahipliği yapan tasarım aracı, yaratıcı içerikler oluşturulmasına katkı sağlar.

Canva Ne İşe Yarar?

Farklı tasarım şablonlarını bir araya getirerek özgün içerikler üretmeye imkan sunan Canva, hem bireysel kullanıcılar hem de markalar tarafından tercih edilir. Platform çoğunlukla sosyal medya içerikleri hazırlayan markalar, pazarlamacılar, sosyal medya kullanıcıları ve görsel ürün satışı gerçekleştiren kişiler tarafından kullanılır. Grafik tasarım aracı hızlı ve profesyonel içerik hazırlanması konusunda en yaygın platformlardandır. Canva’da blog çalışmalarınız, profesyonel sunumlarınız için yaratıcı çözümler bulabilir, sosyal medya projelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Çevrim içi kullanılabilen tasarım programı ile hayalinizdeki tasarım fikirlerini gerçeğe dökebilir, proje süreçlerini hızlandırabilirsiniz.

Canva Nasıl Kullanılır?

Canva’da çeşitli görseller hazırlamak için öncelikle platformda üyelik oluşturmak gerekir. Google veya Facebook hesabınız ile tasarım programına üye olabilirsiniz. Ya da e-posta adresiniz ve oluşturduğunuz parola ile de hesabınızı aktive edebilirsiniz. Üyelik işlemlerinin ardından açılan ekranda ilk tasarımınızı oluşturmak için gerekli araçları ve görselleri bulabilirsiniz. Tasarım hazırlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Tasarım Türü Belirleyin

Canva üzerinde tasarım yapmaya başlarken ilk olarak tasarım türünü seçmelisiniz. Ana sayfa üzerinde yer alan çeşitli tasarım kategorileri arasından ihtiyacınız olan türü kolayca belirleyebilirsiniz. El ilanı, poster, broşür ve sosyal medya gönderisi gibi kategorileri inceleyerek tercih yapabilirsiniz.

Boyut Seçimi Yapın

Platformda farklı görseller için değişen boyut seçenekleri bulunur. Poster hazırlıyorsanız A4, A3 gibi genel boyutları seçebilir veya inch, cm cinsinden kişisel boyut ölçülerinizi belirleyebilirsiniz. Yatay ve dikey boyut özelliklerinin sunulduğu tasarım aracında özel boyut seçeneğini seçmeniz de mümkündür.

Arka Plan Seçin

Tasarımınızı hazırlarken Canva’nın arka plan seçenekleri arasından tercih yapabilir ve yaratıcı görsellere imza atabilirsiniz. Tasarım türüne göre farklı arka plan arşivine sahip olan platformda dilerseniz sadece renklerden oluşan şablonlar da kullanabilirsiniz.

Tasarım Ögeleri Kullanın

Boyut ve arka planınızı belirledikten sonra tasarımınıza çeşitli ögeler ekleyerek kişisel dokunuşlar gerçekleştirebilirsiniz. Fotoğraflar, metinler ve grafikler arasından tasarımınıza en uygun olan ögeyi seçerek zengin içerikli projeler oluşturabilirsiniz. Ek ögeleri tasarıma uyumlu olarak seçtiğinizde estetik açıdan göz alıcı içerikler yaratmanız mümkündür.

Yazı Tipi Seçin

El ilanı, poster veya broşür çalışmalarınızda ekstra ögelerin yanında yazı tipi de belirleyebilir, insanlarla iletişim kurabilirsiniz. Yazı tipi seçiminde tasarımızın stiline hitap eden tarzda tercihler yapabilir, hedef kitlenizle bağ kurabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak tasarıma efektler ekleyerek cazip içerikler hazırlamanız da mümkün. Ayrıca Canva’da yeni nesil yapay zeka araçlarından faydalanarak benzersiz içerik geliştirme çalışmaları yapabilir, başarılı işlere imza atabilirsiniz.

Canva ile Neler Hazırlanabilir?

Canva üzerinde oldukça geniş çeşitlilikte tasarım ürünleri hazırlayabilirsiniz. Platformda kolayca oluşturabileceğiniz tasarım çeşitleri şu şekildedir:

 • El ilanı

 • Broşür

 • Sertifika

 • Afiş

 • Animasyon

 • Sunum

 • Video

 • Poster

 • Logo

 • Özgeçmiş

 • Duyuru

 • Kartvizit

 • Planlayıcılar

 • Sosyal medya gönderileri

Canva Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılan Canva, tasarım denince ilk akla gelen platformlar arasındadır. Söz konusu grafik tasarım aracı, kullanıcı dostu özellikleri ve zengin tasarım ögeleri ile sosyal medya tutkunlarına fayda sağlar. Canva’nın avantajları şu şekildedir:

 • Kolay Kullanım:Canva, kullanıcılara kolay kullanım vadeden araçların başındadır. Grafik tasarım konusunda hiç bilgisi olmayan birisi bile platform üzerinde profesyonel görünümlü içerikler hazırlayabilir ve bunları çeşitli çalışmalarda kullanabilir. Banner hazırlama gibi özellikler sayesinde web sayfası tasarımından sosyal medya içeriklerine kadar pek çok alanda tasarım aracından yararlanmak mümkün olur.

 • Animasyon Hazırlama:Yaratıcı video ve görseller oluşturmak için platformun animasyon özelliğini kullanabilirsiniz. Videolarınıza ve sosyal medya gönderilerinize animasyon ekleyerek hem yaratıcı hem de eğlenceli içerikler hazırlayabilir, takipçilerinizin dikkatini çekebilirsiniz.

 • Ücretsiz Kullanım:Canva’nın yaygın olmasının en önemli sebeplerinden biri ücretsiz olmasıdır. Her kullanıcı için erişilebilir olan platformda kolay ve hızlı hazırlanabilen görseller yaratabilirsiniz. Eğer projeniz için daha profesyonel araçlara ihtiyaç duyarsanız Canva Pro üyeliğine abone olarak belirli bir ücret karşılığında dilediğiniz araçları kullanabilirsiniz.

 • Zengin Şablon ve Yazı Tipi Arşivi:Canva’da hayalinizdeki tasarımı gerçeğe dönüştürmek için yüzlerce şablon ve yazı tipi bulunur. Zengin içerikli şablonların yanında resimler, çıkartmalar ve yazı tiplerini kullanabilir, ögeleri belirlediğiniz stile göre çeşitlendirebilir, tıpkı bir tasarımcı gibi göz alıcı işler hazırlayabilirsiniz.

 • Kullanıcı Dostu Arayüz Özellikleri:Canva’nın cazip noktalarından bir diğeri ise kullanıcı dostu arayüz özellikleridir. Ana sayfada bulunan araçları kullanıp sadece birkaç tıkla dilediğiniz tasarımı hızlı bir biçimde oluşturmanız mümkündür. Üstelik sürükle-bırak özelliği ile ekranda seçim yapmanıza bile gerek kalmaz.

 • Hızlı Paylaşım Özelliği:Platformda oluşturduğunuz görsel projeleri dışarı kolayca aktarabilir ya da sosyal medya platformlarında anında paylaşabilirsiniz. Bu sayede proje hazırlama aşamasında zaman tasarrufu imkanından faydalanabilirsiniz.

Canva’nın Özellikleri Nelerdir?

Canva, kullanıcılara kolaylık sunan pek çok avantajının yanında çeşitli özellikleri ile de öne çıkar. Platformun sunduğu özellikler şunlardır:

 • Platformda hazırladığınız görsel çalışmaları veya videoları dilediğiniz boyutlarda kesebilir ve kişisel hale getirebilirsiniz.

 • Arşivde ücretsiz olarak sunulan stok görsellerden ve fotoğraflardan yararlanabilirsiniz.

 • Fotoğraflara farklı bir hava katan filtreler arasından seçim yapabilirsiniz.

 • Hazırladığınız video dosyalarını ücretsiz şekilde MP4 formatına dönüştürebilirsiniz.

 • Videolarınıza çeşitli ses efektleri ekleyerek sosyal medya içeriklerini daha keyifli hale getirebilirsiniz.

 • Tasarımlarınıza müzik eklemek isterseniz platform üzerinden müzik seçimi yapabilir veya dışarıdan dilediğiniz müziği platformun içine aktarabilirsiniz.

 • Takım halinde bir projeniz varsa platformun eş zamanlı çalışabilme özelliğinden faydalanabilirsiniz.

 • Video düzenleme özelliğini kullanarak videolarınızı kısaltabilir veya dilediğiniz anları kolaj olarak videoya ekleyebilirsiniz.

 • Belgelerinizi farklı formatlara çevirerek kullanabilir ve dışarı aktarabilirsiniz.

 • Tasarımınız üzerinde dilediğiniz boyut geçişlerini yaparak aynı işi farklı ölçeklerde oluşturabilirsiniz.

Siz de grafik tasarım alanında en çok tercih edilen araçlardan olan Canva’yı hemen kullanmaya başlayabilir, platform üzerinde profesyonel çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. Canva ve benzeri programları kullanırken Millenicom’un hızlı internet paketlerini tercih edebilirsiniz. Görsellerinizi yüksek hız ve düşük ping özellikli internet bağlantısı ile hızlıca indirebilir, projelerinizi keyifle gerçekleştirebilirsiniz. Taahhütsüz ve kotasız internet bağlantısı sunan Millenicom ile gerçek sınırsız internetin tadını çıkarın!