İnternet tarayıcıları, "World Wide Web" üzerinde yer alan bilgi kaynaklarına erişimi mümkün kılan yazılımlar olarak tanımlanabilir. İnternet sitelerinin ziyaret edilmesinde aracı konumunda bulunan bu yazılımlar, günümüzde çeşitlilik göstermektedir. 1994 yılında herkesin kullanımına açılan İlk internet tarayıcısı Netscape Navigator, bugün popülerliğini Google Chrome, Mozilla Firefox ve Internet Explorer gibi yazılımlara bırakmıştır.

Popüler internet tarayıcıları arasından Google Chrome Türkiye'de birinci sırada yer almaktadır. %75 oranındaki kullanım oranına sahip Google Chrome'u "Safari" isimli internet tarayıcısı %10 kullanım oranı ile takip etmektedir. Samsung Internet %6,3 kullanım oranına sahipken, Opera %2,1 kullanım oranı ile bu tarayıcıyı takip etmektedir. Türkiye'de en az kullanılan İnternet tarayıcısı ise Internet Explorer olarak belirlenmiştir.

 

İnternet Tarayıcıları Nasıl Çalışır?

İnternet tarayıcılarının kullanımı oldukça basittir; buna karşın bu tarayıcıların çalışma prensibi aslında epey karmaşıktır. Tarayıcıların arayüzleri çeşitlilik gösterse de özünde aynı çalışma prensibine sahiplerdir ve bu prensipler dört temel kategori etrafında incelenebilir. Bunlardan ilki URL kaynağını kabul etmek ve çağırmak, ikincisi kaynağı işlemek ve yönlendirmek, üçüncüsü kaynağı görüntülenebilir hale getirmek ve son olarak temin edilen içeriği depolamaktır.

Dört farklı kategori altında incelenen bu çalışma prensipleri de kendi içlerinde farklı çalışma sistemlerine sahiptir. Bütün bu karmaşık süreçlerin ardından, kullanımı oldukça basit olan arayüzler ile birlikte bilgi kaynaklarına erişim mümkün hale gelir.

 

En Popüler İnternet Tarayıcıları

Günümüzde hem dünyada hem de Türkiye'de en sık kullanılan internet tarayıcılarının başında Google Chrome gelmektedir. Oldukça basit bir arayüze sahip olması Chrome'u çekici kılan özellikler arasında yer alır. Bunun yanında, en hızlı internet tarayıcıları arasında yer alan Chrome, internet kullanımını da keyifli bir hale getirmektedir. Dünya genelinde %68.5 oranında bir kullanıma sahip olan Google Chrome'u %7.59 kullanım oranıyla Microsoft Edge takip etmektedir.

Yenilenen arayüzü ile kullanıcıların beğenisini kazanan Microsoft Edge, hatrı sayılır ölçüde bir kullanıcı kitlesine sahiptir. En iyi internet tarayıcıları arasında yer alan Mozilla Firefox ise bu listeyi %7.19 kullanım oranı ile takip etmektedir. Bu anlamda, en çok kullanılan internet tarayıcıları listesinde Google Chrome'un açık ara önde olduğunu söylemek mümkündür.

 

Google Chrome

Google tarafından geliştirilen ve kullanıcılara ücretsiz hizmet sağlayan Google Chrome, 2008 yılının eylül ayında piyasaya sürülmüştür. Bu dönemde, Microsoft Windows sürümü yayınlanan Chrome'un ilerleyen dönemlerde Linux, macOS, iOS ve Android gibi farklı işletim sistemlerine uyumlu sürümleri de geliştirilmiştir. Hem ülkemizde hem de dünya genelinde açık ara farkla en çok kullanılan internet tarayıcısı olan Google Chorme, oldukça basit bir arayüze sahiptir. Yakın zamanda yapılan arayüz güncellemeleri ile birlikte bir "Okuma Listesi" oluşturulmasına imkan sağlayan Chrome, yer imlerinde meydana gelen karışıklıkların önüne geçmeyi amaçlamıştır. Kullanıcıların ihtiyaçlarını detaylı olarak inceleyen ve geri bildirimleri dikkate alan Google, incelikle tasarlanmış bir internet tarayıcısı ile kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.

 

Opera

Türkiye'de ve dünyada sıklıkla tercih edilen internet tarayıcıları arasında yer alan Opera, sağladığı birçok avantaj ile kullanıcıların ilgisini çekmektedir. İnternet kullanıcılarının yaşadığı sorunlardan biri olan clickbait, yani tık tuzağının önüne geçen Opera, ferah ve hızlı bir internet kullanım deneyimi sunar. Sadeleştirilmiş arayüzü ile kullanıcıların beğenisini kazanan Opera, ilk olarak 1995 yılında piyasaya sürülmüştür. En eski internet tarayıcıları arasında yer alan Opera, günümüzde Windows, macOS ve Linux gibi işletim sistemlerinde kullanılabilemektedir. "Herhangi Bir Cihazda Tam HTML5 TV Deneyiminin Geliştirilmesi ve Dağıtımı Dalında Teknoloji ve Mühendislik Emmy Ödülü"ne layık görülen Opera, günümüzde yaygın olarak kullanılan internet tarayıcıları arsında yer alır.

 

Mozilla Firefox

Günümüzün popüler internet tarayıcıları arasında yer alan Mozilla Firefox, Mozilla Vakfı ve onun alt kuruluşu olan Mozilla Corporation tarafından geliştirilmiştir. Açık kaynak kodu bir web tarayıcısı olan Mozilla Firefox, Windows, macOS, Linux, Android ve iOS gibi işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. İlk olarak 2002 yılında piyasaya sürülen tarayıcı, düzenli olarak güncelemmeler gerçekleştirerek internet kullanımını güvenli hale getirmektedir. Oldukça hızlı bir internet kullanımına imkan sağlayan Mozilla Firefox'un yapılan bazı testlere göre Chrome'dan birkaç milisaniye de olsa daha iyi performans gösterdiği ileri sürülüyor.

 

Microsoft Edge

Windows 10, Windows 10 mobile ve Xbox One'da kullanılmak üzere Microsoft tarafından geliştirilmiş olan Microsoft Edge, Internet Explorer'ın yerini alarak cihazların varsayılan web tarayıcı olarak tasarlanmıştır. Geliştirilen arayüzü ile Chrome'a en yakın rakip olarak belirlenen Microsoft Edge, yapılan güncellemeler neticesinde hızlı bir yükseliş göstermiştir. Kimlik avı ve kötü amaçlı yazılımlara karşı neredeyse tam koruma sağlayan Microsoft Edge, kullanıcıların güvenli bir şekilde internet kullanımı gerçekleştirmesine imkan sağlamaktadır; bu da onu en çok çekici kılan özellikleri arasında yer almaktadır. Güncel olarak dünya genelinde %7.59 oranında bir kullanıma sahip olan Microsoft Edge'in yakaladığı bu hızlı yükseliş dikkat çekici niteliktedir. Gelecek aylarda kullanım oranının daha da artması beklenen Microsoft Edge'ın çeşitli güncellemeler ile iyileştirmelere devam edeceği tahmin edilmektedir.