Açılımı Mega Bits Per Second olan Mbps, saniyede aktarılan veri sayısının megabit cinsinden ifade edilişidir. İnternetin standart hız birimidir. Bizlere, 1 saniye içinde kaç mbps veri aktarıldığını gösterir. Megabit, "Mb" olarak da kısaltılır.

İnternet hızı ve indirme hızı kavramları birbirlerinden farklı olsa da sıkça karıştırılmaktadır. İnternet hızı, yukarıda da belirttiğimiz gibi genellikle Mbps olarak ifade edilirken, dosya boyutu ise KB/s ve MB/s şeklinde ifade edilmektedir.

Aşağıda internet hızlarına göre saniyede ne kadar büyüklükte dosya indirebileceğiniz bilgisini bulabilirsiniz. Ancak santrale olan uzaklık, alt yapı, server hızları da hesaba katıldığında teorik değerler de ciddi düşüşler yaşanabilmektedir.

Megabyte, Dosya boyutunu ifade eden teknik bir birimdir. Yani elimizdeki teknolojik cihazda (bilgisayar, tablet vs) bulunan dosyanın ne kadar yer kapladığını anlamamızı sağlar. Megabyte, "MB" olarak da kısaltılır ve genellikle gigabyte ile birlikte kullanılır.

Farklı internet hızlarında saniyede yapılabilen indirmeyi gösteren örnekler aşağıdaki gibidir;

8 Mbps’lik İnternet hızı ile saniyede 1 MB indirme yapmak mümkündür.

16 Mbps’lik İnternet hızı ile saniyede 2 MB indirme yapmak mümkündür.

24 Mbps’lik İnternet hızı ile saniyede 3 MB indirme yapmak mümkündür.

 

Megabyte (MB) ile Megabit (Mbps) Arasındaki Fark Nedir?

Sabit disk ve dosyalarda boyut, genellikle byte cinsinden hesaplanırken geniş bant hız verilerinde bu hesaplama, bit üzerinden sağlanır.

Megabyte birimini kısaltırken MB, Megabit birimini kısaltırken ise Mb yazılmaktadır. Her iki kısaltmada da aynı harfler kullanılıyor olsa da, harflerin büyük küçük yazılışı iki türün arasındaki farkı göstermektedir.

Megabit’in Mb olarak küçük b ile yazılmasının sebebi, megabyte’a göre daha küçük bir üniteye sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Megabyte’ı oluşturmak için bir milyon kadar bit gerektiğinden ve bayt kavramı bit kavramından daha büyük olduğundan kısaltma bazında da bu harfler ile gösterilmektedir.

 

İdeal İnternet Hızı (ideal mbps) Ne Olmalı?

Ev interneti kullanımımızın büyük çoğunluğu online olarak izlediğimiz videolar, diziler, filmler, dinlediğimiz şarkılar ve oynadığımız oyunlardan oluşmaktadır. Özellikle son zamanlarda iyice yaygınlaşan ve kullanımı artan online dizi ve film izleme platformları sayesinde insanların internet ihtiyaçları ve internet trafikleri de artmıştır.

Bu tarz bir internet kullanımında izlediğiniz videonun kalitesi, izleme süresi ve internet hızı izleme rahatlığını etkileyecektir.

İdeal internet hızınızı karar verirken aşağıdaki iki ana faktöre dikkat edilmelidir ;

1) Evinizde internet kullanan kişi sayısı,

2) İnternet kullanımı yapacak kişilerin ortalama internet kullanım ve download miktarları.

Video ve film izlemek dışında internet üzerinden düzenli olarak büyük indirmeler (download) de yapıyorsanız, internet hızınız genellikle indirme hızınızı da etkiler. Steam’den 5 Mbps hızda 10 GB’lik bir oyun indirmek yaklaşık 4 saat sürer, 100 Mbps hızındaki bir internet bağlantısında ise 15 dakika sürer.

Genel olarak, 8 Mbps gibi bağlantı hızında web’de gezinebilir ve mail atmak gibi günlük internet işlerinin çoğunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu gibi işler için yüksek İnternet hızına ihtiyaç duyulmaz. Ancak video ile canlı yayın yapıyorsanız, büyük dosyalar indiriyorsanız, görüntülü konuşuyor ve internet üzerinden yoğun olarak video izliyorsanız daha hızlı internet paketine ihtiyaç duyarsınız.

Günümüzde, 16 Mbps – 50 Mbps hızları arasındaki internet paketleri ideal olarak görülmektedir.

Millenicom’un yüksek Mpbs'li, kotasız fiber internet paketlerinden uygun fiyatlara yararlanmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Mbps Nasıl Hesaplanır?

İlk olarak konuyla alakalı bazı kavramlar üzerinde duralım;

Byte : Büyük (B) ile gösterilir. 1.024 Byte 1 Kilobyte'tır.

Bit : Küçük (b) ile gösterilir. 8 Bit 1 Byte yapar.

Gerçek indirme hızımızı hesaplamamız için Kilobit'i Kilobyte'a dönüştürmemiz gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımların uygulanması gerekmektedir;

1. İnternet hız testini gerçekleştirin,

2. Hız testi sonucundaki indirme(download) hızınızı 8'e bölün. Bu şekilde gerçek indirme hızınızı hesaplamış olacaksınız.

*Hız testi yaparken sonuçların doğru olması için şu adımları uygulayıp internet hız testine başlayın.

Tarayıcı geçmişinizi temizleyin,

Arka planda güncelleştirme yapılmadığından ve bir şeyler indirilmediğinden emin olun.