WPS Nedir: Modem Üzerindeki WPS Işığı Ne Anlama Gelir?

Ev ve işyeri gibi özel alanlarda internet ihtiyacını karşılamak için kullanılan kablosuz modemler, birtakım teknik özellikler ile kullanıcılarda merak uyandırıyor. Bir kablosuz modem üzerinde farklı göstergeler ve işlevler görmek mümkün. Kablosuz internet için kullanılan modemlerin üzerinde yer alan WPS butonu da internet kullanıcılarının hakkında merak sahibi olduğu detaylar arasında yer alıyor. Kablosuz modem türlerinin özellikleri arasında nispeten az bilinen bir özellik olduğu için birçok internet kullanıcısı, WPS nedir ya da modemdeki WPS butonu nedir ve ne işe yarar gibi soruların yanıtlarını merak ediyor. Eğer sen de WPS butonu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsan, gel konu hakkındaki ayrıntıları birlikte inceleyelim.

WPS Nedir? Modemde WPS Nedir? WPS Tuşu Nedir?

Kablosuz modem WPS nedir sorusuna yanıt olarak Wi-Fi Protected Setup açılımının kısaltması olduğunu ifade edebiliriz. Türkçe anlamıyla Wi-Fi Korumalı Kurulum anlamını taşıyan WPS, özel alanlarda kullanılan kablosuz modemler tarafından iletilen internet ağına tek tuşla kolayca girilmesine olanak tanır. Modemin üzerinde yer alan WPS butonu nedir sorusunun yanıtı ise korumalı kurulum için kullanılan buton olarak ifade edilir. Wi-Fi Korumalı Kurulumun amacı ev ve iş yerleri gibi özel alanlarda internet ağına bağlanmayı daha hızlı ve kolay hale getirmektir. WPS teknolojisinden önce kablosuz ağlara bağlanmak için modemin SSID olarak ifade edilen ağ adını ve WPA-PSK anahtarı olarak ifade edilen parolasını bilmek gerekiyordu. WPS sayesinde bu detaylara gerek kalmadan saniyeler içerisinde kablosuz ağlara bağlantı sağlamak mümkün hale geldi. Durum böyle olunca da pek çok internet kullanıcısı WPS kullanımı ve güvenliği hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olma ihtiyacı duyuyor.

WPS Nasıl Kullanılır?

WPS aracılığıyla kablosuz ağa bağlanmak isteyenler için iki farklı yöntem mevcut. Bunlardan biri PIN kodu girerek ağa bağlanmak, diğeri ise WPS butonuna basarak ağa bağlanmak.

  • PIN Kodu Yöntemi ile Bağlanmak: Eğer bir modemde WPS açık durumda ise o modem, otomatik olarak tayin edilen bir PIN kodu ile bağlanılabilir durumdadır. Modemin WPS bağlantısı için gerekli olan PIN kodunu WPS yapılandırma ayarları üzerinden görüntülemek mümkündür. WPS tuşuna sahip olmayıp da WPS özelliğine sahip olan modem türlerinde PIN kodunu kullanarak kolaylıkla ağa bağlanmanız mümkündür.

  • WPS Butonu Yöntemi: Kullandığın modem ya da menzil genişletici gibi cihazlarda WPS tuşu varsa internete tek tuşla kolaylıkla bağlanabilirsin. Bunun için modemin üzerindeki WPS tuşuna basarak kablosuz ağa bağlanmak istediğin cihazı kolaylıkla eşleştirebilirsin. WPS butonu ile kurulan bağlantıda modem, WPS aracılığıyla ağ şifresini otomatik olarak cihaza iletir ve cihazlar da bu şifre üzerinden ağa bağlanır. Bu işlem sırasında kablosuz ağ şifresi de cihazlara kaydedilir ve tekrar bağlanma sırasında yeniden WPS tuşuna basmak veya kablosuz modem şifresi girmen gerekmez.

WPS Nasıl Kapatılır?

Modemdeki WPS nedir ve nasıl kullanılır gibi soruların yanı sıra WPS nasıl kapatılır sorusu da kullanıcıların merak ettiği konular arasındadır.

Kablosuz modem WPS kapatma işlemi için eğer modemin yapısı izin veriyorsa web tabanlı yapılandırma arayüzü üzerinden kolaylıkla kapatma işlemi yapılabilir.

Yapılandırma arayüzüne bağlanmak için bir internet tarayıcısı üzerinden modemin IP adresini girmek ve arayüze ulaşmak mümkündür. Arayüz üzerinden WPS ayarlarına ulaşarak WPS’i devre dışı bırakabilirsin. Bazı modem ve routerlar WPS’in devre dışı bırakılmasına olanak tanımaz ama WPS kapatma işlemi için izin veren modemler için genel olarak bu yöntem kullanılır.


Eğer hata uyarıları ile karşılaşmadan kesintisiz internet kullanmak istiyorsanız siz de hemen Millenicom’un uygun fiyatlı evde internet paketleri ve kampanyaları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.