İnternetin hayatımıza girmesi ve sürekli geliştirilebilir olması, yenilikleri de beraberinde getiriyor. İnternet sayesinde birçok kitleye erişip, pek çok ihtiyaç karşılanabilir. Sürekli gelişen internetle birlikte yeni kavramlarla karşılaşmamız da kuşkusuzdur. Bu kavramlar, biraz karmaşık gibi görünse de ya günlük hayatta kullandığı ya da herkesin kolaylıkla kullanabileceği uygulamalardır. Bu uygulamalar sayesinde işlemlerinizi daha hızlı, daha kolay ve daha güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Dosya aktarımından en çok kullanacağınız uygulamalardan biri FTP’dir. "File Transfer Protocol" yani FTP, bir dosya transfer protokolü olarak geliştirilmiştir. İnternete bağlı olan iki bilgisayar arasında dosya transferini sağlar. Web sitenize dosyalarınızı aktarmak isterseniz, FTP uygulaması sayesinde bunu kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yüksek boyutlu verilerin hızlı bir şekilde iki bilgisayar arasındaki transferini sağlar. FTP uygulamasını dosya yüklemenin yanı sıra dosya indirmek için de kullanabilirsiniz.

 

FTP Yapmak İçin Neler Gereklidir?

Protokol komutlarının yorumlanabilmesi için;

 • Bağlanılacak bilgisayarın internet adresinin olması,
 • Bağlanılacak bilgisayarda dosyalara erişim sağlanacak hesabın kullanıcı adı ve eğer varsa şifresinin bilinmesi,
 • Transfer gerçekleştirilecek bilgisayarlarda FTP yazılımı bulunması,
 • Bağlanılacak bilgisayarda FTP sitesi yani servis programı olması gerekir.

 

FTP Nasıl Kullanılır?

FTP kullanımı için yapılması gerekenler birkaç adımda toplanabilir.

 • FTP uygulamasını kullanabilmeniz için iki bilgisayarın da internete bağlı olduğundan emin olmanız gerekir.
 • İki bilgisayarda da FTP uygulaması yüklü olmalıdır.
 • Uygulamaya, bağlanmak istediğiniz bilgisayarın adresini girmelisiniz.
 • Kullanıcı hesabının yani girilecek olan dosyaların olduğu hesabı seçmelisiniz.
 • Bağlanacağınız bilgisayarın kullanıcı hesabı şifreli ise şifreyi girerek devam edebilirsiniz.
 • Bağlantı kurulacak bilgisayar üzerinde FTP servis programının olması, komutların yerine getirilmesini sağlar.
 • FTP yapılacak bilgisayara ait adresi, komut bölümüne girmeniz yeterlidir. Karşınıza çıkan ekrana kullanıcı adı ve varsa şifre girilir.
 • Erişim tamamlandıktan sonra belirli komutlar girilerek dosya transfer işlemleri tamamlanır.

 

Bir FTP Nasıl Çalışır?

FTP oturumu ile bir sunucuya bağlanabileceğiniz gibi Web üzerinden de herhangi bir sunucuya bağlanabilirsiniz. Dosya aktarmak isteyen kullanıcı, FTP programını çalıştırır ve diğer bilgisayar ile bağlantıyı başlatır.

Sunucuyla bilgi alışverişi yapmadan önce, bir kullanıcı adı, bir sunucu adresi ve şifre girmeniz gerekir. Oturum açarken komut satırı arabirimi kullanılır. Varsayılan bağlantı noktası numaraları da 20 ve 21’dir. Herhangi bir istekte, sunucu bağlantı noktasını kullanarak bağlantıyı denetler. Ayrı bir bağlantı noktası açarak dosya verilerini aktarır.

Pek çok sunucu, FTP uygulamasına anonim olarak bağlanarak oturum açabilir ve dosya indirebilir. Yani, mevcut bir hesabınız olmasa bile FTP sunucusuna erişim sağlayabilirsiniz.

FTP istemcileri, istemci üzerinden indirilen ya da aktarılan her dosyayı kayıt altına alır. Geçmişe dönük tüm işlemleri görmek için sunucu günlükleri kontrol edilebilir. FTP işlevlerinin iç işleyişlerini öğrenmede bu günlükler müthiş bir araçtır.

FTP programında ASCII ve Binary olmak üzere ikili aktarım modu bulunur. Bilgi Değişimi için Amerikan Standart Kodu (ASCII) 7 bitlik 128 karakter içeren bir kümedir. PostScript, txt, HTML gibi dosyalar ASCII dosyasıdır. Farklı aktarım modu gerektiren ikili dosyalar tamamen farklı bir yapıya sahiptir. Bu ikili mod sayesinde gönderim yapılması daha kolaydır. Metin tabanlı dosyaların gönderilmesinde, ASCII modunu tercih etmek işlemleri çok daha hızlandırır.

Kullanıcıya yeteri kadar işlevsellik sunmayan tarayıcı kullanmak, FTP istemcisinden daha büyük güvenlik riski ortaya çıkarır. İnternetin ilk zamanlarında dosya göndermek için, FTP istemcisi gerekliydi. Günümüzde web tarayıcısı yükseltmeleri sayesinde kullanıcılar tarayıcı penceresi olmadan FTP uygulamasıyla programları indirebilir.

 

En Çok Kullanılan FTP Programları Hangileridir?

Filezilla

Kullanımı hızlı ve pratik olan bir FTP bağlantı programıdır. İlk FTP uygulamalarından biridir. Hemen hemen tüm işletim sistemlerinde uyumludur. FileZilla, istemci ve FTP sunucu yapılandırmasında başarılı bir programdır. Sürekli gelişen ve uzun zamandır kullanılan bir yazılımdır. Açık kaynak kodlu bu uygulamanın aynı zamanda ücretsiz kullanım olanağı da bulunur. Uygulamaya sahip olmak için Filezilla’ya ait internet sitesi üzerinden ücretsiz indirebilirsiniz.

 

CuteFTP

Dosya aktarım uygulamaları arasında ilklerden biridir. Bu uygulama sayesinde kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Uygulama ücretlidir. Bir ay ücretsiz kullanımdan sonra, ödeme yaparak uygulamayı kullanmaya devam edebilirsiniz. CuteFTP’ye ait Web sitesinden indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Core FTP LE

Güvenli bir şekilde dosya aktarımına olanak sağlayan gelişmiş bir yapısı bulunur. İçeriğinde bulunan alt uygulamalar sayesinde, iki bilgisayar arasındaki klasörleri karşılaştırabilirsiniz. Klasörler arasındaki farklılıkları da inceleyebilirsiniz. Bu uygulama ile ilgili bir aktarım gerçekleştirdiğinizde ya da bir sorun ile karşılaşıldığında mail adresinize bildirim gönderir. Uygulama ücretsizdir. Core FTP LE ile internet sitesinden uygulamayı indirebilirsiniz.

Smart FTP

Güvenli bir şekilde dosya transferi gerçekleştirebilmeniz için birçok güvenlik protokolü sunar. Bu uygulamanın içerisinde metin düzenleyicisi de vardır. Bu sayede dosyalar üzerinde basit bir şekilde düzenleme yapılabilir. Smart FTP web sitesinden uygulamayı indirebilirsiniz.

 

Classic FTP

Kolay ara yüzü sayesinde giriş seviyesindeki kullanıcılar rahatlıkla bu uygulamayı tercih edebilir. Uygulama ücretsizdir. Boyut olarak çok az yer kaplar. İki taraflı transfer özelliğini de destekleyen bir uygulamadır.

 

Transmit

Transmit, Mac işletim sisteminde çalışır. Ücretli ve ücretsiz olan versiyonları bulunur. FTP FTPs, SSH, SFTP bağlantıları yapabilirsiniz. Tüm işlemlerinizi hem kolay hem de hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

 

WinSCP (Windows)

WinSCP, sadece Windows bilgisayarlarda çalışır. Ücretsiz bir FTP istemcisidir. Aynı ekranda birden çok oturumun açılmasına olanak sağlar. Bu sayede aynı anda pek çok iş tamamlayabilirsiniz.

 

ForkLift (Mac)

ForkLift, birden fazla dosya konumunu karşılaştırmada ve bunları ileri geri taşımada kullanılır. Çift bölmeli bir dosya aktarıcısı ve yöneticisidir. Google Drive ve Amazon S3 için uzaktan bağlantı ve aynı anda birden çok sunucuya bağlanabilirsiniz. Mac kullanıcılarının alışkın olduğu bir ara yüzü vardır. Yan yana karşılaştırma özelliği vardır. Bu özellik, dosyalar arası taşıma yapmanızı ve istediğiniz her şeyi tek pencereden görmenizi sağlar.