Ping; “Packet Internet -Network Groper” metninin kısaltılmış halidir. Ping kelimesini, “İnternet Paketi ya da Şebekeler Arası Yoklayıcı” şeklinde Türkçe’ye çevirebiliriz.

Ping, bağlantılardaki reaksiyon süresi olarak tanımlanabilir. Var olan verinizin bir diğer sunucuya gidip gelme süresini ölçmektedir.

Yurt dışında bir veriye bağlanmaya çalıştığınızda Ping süresi uzamaya başlar. Bu konuyu anlatmak için mermi örneğini verebiliriz. Bir mermiyi ne kadar yakın bir yere sıkarsanız merminin sıktığınız yüzeyden sekip geri gelmesi o kadar kısa sürecektir. Ancak mermiyi uzak bir yere sıkarsanız merminin o yüzeye ulaşması ve sekmesi daha uzun süre alacaktır.

Ping, online oyun oynayanların için oldukça önemlidir. Bu süre ne kadar düşük olursa oyundaki bağlantı kalitesi sizi o kadar mutlu edecektir. Youtube, Netflix gibi uygulamalarda video izlerken ya da yurt dışından bir siteye girmeye çalışırken ping süresinin yüksek olması ise videoların takılmasına, daha uzun bir sürede tamamlanmasına ya da donmasına neden olabilir.

 

Ping Neden Yüksek Olur?

Bu sorunun birkaç cevabı olabilir. Gelin bu cevapları beraber inceleyelim;

Bağlantı tipi: ADSL, 3G ve fiber internet gibi bağlantı tiplerinin hepsi farklı ping değerlerine sahiptir. Bu saydığımız bağlantı tiplerinin arasında en az ping sorunu yaşanan ise, en hızlısı olan fiberdir. Diğer bağlantı tiplerinde ise daha yüksek ping değerleri ölçülmektedir.

Aynı bağlantı üzerinden bağlı olan farklı cihazlar ile video ve dizi izleme platformlarının kullanılması: Aynı anda birkaç bilgisayar veya cihaz bağlantınızı kullanıyorsa ping süreniz yükselebilir. Siz oyun oynarken sizinle aynı modemi kullanan 2 kişi aynı zamanda video izliyor olabilir. Böyle bir durumda da veri trafiğinde gecikmeler olur ve ping yükselir.

Bağlandığınız sunucunun fiziksel konuma uzaklığı: Türkiye’de bulunan bir sunucuya 30 ms ping ile bağlanırken Amerika’daki bir sunucuya 70 ms ping ile bağlanabilirsiniz.

Google DNS gibi DNS sunucularını kullanılması: Google DNS gibi DNS sunucularını kullanmanız ping sürenizin yükselmesine yol açacaktır. Oyuna girerken böyle farklı DNS sunucularını silip varsayılan DNS sunucusunu kullanmaya başlamanız ping sürenizin önemli ölçüde düşmesini sağlayabilir. Çünkü bu durumda bilgisayarınız Türkiye’de yer alan DNS sunucularını kullanmaya başlar ve mesafe kazancı sayesinde ping değeri düşer.

 

Ping Nasıl Düşürülür?

Ping süresini iyileştirmenin birkaç yolu var. Aşağıdaki adımları deneyerek ping süresini düşürebilirsiniz.

PC'nizde açık olan tüm programları kapatıp, varsa indirmeleri durdurun.

Evinizde bir başkası interneti yoğun biçimde kullanan Netflix gibi bir hizmetten faydalanıyorsa, ping'iniz bu durumdan etkileniyor olabilir. İnternete ne kadar çok cihaz bağlıysa ve onu aktif olarak kullanıyorsa, ping'iniz o kadar yükselecektir. Mümkünse internete bağlı tek bir cihaz olmasına dikkat edin.

Bilgisayarınızı router'ınızın yakınına taşıyın veya router'a ethernet kablosuyla bağlayın. Ethernet kablosu, sinyalle ilgili potansiyel sorunları (bu sorunlar ping süresini etkileyebilir) aşmanıza yardımcı olacaktır.

Router'ınız ile dışarıdan gelen kabloların bağlantısının tam olarak yapıldığını kontrol edin. Bu bağlantılarda bir sorun varsa, örneğin bağlantı gevşekse, bağlantı kalitenizi ve ping sürenizi etkiliyor olabilir.

Antivirüs programı ile beraber bilgisayarınızı taratın. Herhangi bir virüs, Ping değerinizi sürekli yukarı çekiyor olabilir.

Bahsettiğimiz yöntemlerden hiçbiri işe yaramadıysa, router'ınızı kapatıp açmayı deneyebilirsiniz. Birden fazla modem ve router'ı birbirine bağladıysanız, hepsini açıp kapatın.

Tüm bunlara rağmen ping sürenizde sorun varsa, servis sağlayıcınızın destek hattını aramak isteyebilirsiniz. Servis sağlayıcınız bazı durumlarda sorunun kaynağını bulabilir ve sorunları uzaktan çözebilir.

 

İdeal Ping Kaç Olmalı?

İdeal ping süresinin kaç olması gerektiği interneti hangi amaçla kullandığınıza göre değişir. Bazı kullanıcılar için yüksek olan ping, diğer kullanıcılar için herhangi bir sorun teşkil etmeyebilir.

Ping süresi aralıklarına göre alacağınız performansa aşağıdaki tablodan göz atabilirsiniz;

Çevrimiçi oyunlarda 0 – 40 ms lik ping süreleri ile çok fazla sorun yaşamaz ve güzel bir oyun deneyimi yaşarsınız. 40 ms ve üzerindei ping sürelerinde ise oyun deneyiminizde kısıtlanmalar yaşanabilir. Online oyunu çok oynamıyor ve interneti daha çok video izlemek ve standart işlemler için kullanıyorsanız 40 – 80 ms ping aralığı sizin için yeterli olacaktır.  Ancak 80 ms ve üzerindeki ping sürelerinde online oyun oynarken ya da video izlerken kopmalar ve donmalar yaşanması olasıdır.

 

Ping Nasıl Ölçülür?

En hızlı şekilde ölçmek için hız testi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Altyapınızın alabileceği maksimum hızı görebilmek için de altyapı sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.